Od tego czasu łączna wartość uczestników rankingu wzrosła prawie trzykrotnie, do niemal 60 mld zł w tym roku. Co prawda, takie bezpośrednie porównanie jest nieco zafałszowane zmieniającą się ilością wycenianych w nim brandów – w kolejnych latach ranking rozrastał się, obejmując nowe kategorie (w tym deweloperów i instytucje finansowe) oraz nowe marki, by osiągnąć obecną liczbę 330 uczestników.
Aż trzech brandów z ówczesnej pierwszej piątki nie ma już dziś na rynku – na czele z liderem z 2004 r., Telekomunikacją Polską. W ubiegłym roku, gdy była już cieniem dawnej świetności, została zastąpiona przez globalny Orange. Wcześniej ten sam los spotkał marki będące w dużo lepszej kondycji, jak Idea, Era – również wymienione na międzynarodowe brandy w ramach korporacyjnej strategii swych właścicieli.
Mimo tych spektakularnych odejść łączna wartość naszego zestawienia rośnie. To w dużej mierze zasługa superdziesiątki. Tworzące ją marki łącznie są dziś warte prawie 17,4 mld zł, o 450 proc. więcej niż podczas swego debiutu w rankingu. Na czele jest jeden z najbardziej znanych brandów – Biedronka – która od pierwszej edycji zestawienia niemal 12-krotnie zyskała na wartości.
Biedronka | I gwiazdy lubią niskie ceny
Marka, która firmuje największą sieć handlową w Polsce, jest obecna w naszym rankingu od jego pierwszej edycji. Tyle że dziś jest warta prawie 12 razy więcej niż w 2004 r., a od 2012 r. jest już w pierwszej trójce najcenniejszych polskich marek. To w dużej mierze efekt dynamicznej ekspansji sieci żółtych sklepów z charakterystycznym logo, które jest już na ponad 2,2 tys. placówek w całym kraju. Markę wspierają też kampanie reklamowe – również z udziałem gwiazd sportu i ekranu. —a.b.
PKO BP | W czołówce innowacji
Wartość najdroższej marki finansowej w Polsce jest obecnie trzykrotnie wyższa niż w 2006 r., gdy PKO Bank Polski po raz pierwszy pojawił się w naszym rankingu. Od tamtego czasupozostaje nie tylko najcenniejszym, ale i najmocniejszym z krajowych brandów finansowych. Pomaga w tym realizowana z rozmachem zmiana wizerunku banku, który skutecznie zabiega o młodych klientów. Robi to i w reklamach, i poprzez innowacyjne produkty, w tym swój najnowszy projekt, płatności mobilne IKO. —a.b.