Do końca sierpnia w mBanku będą trwały zapisy na lokatę strukturyzowaną „Stały kurs". Ta roczna inwestycja oparta jest na kursie euro w stosunku do złotego i daje możliwość zarobku do 5 proc. w skali roku przy 100-proc. gwarancji kapitału na koniec inwestycji (1 września 2015 r.). Minimalna kwota wpłaty to tysiąc złotych, a z otwarciem lokaty nie wiążą się żadne opłaty. Wysokość oprocentowania zależy od utrzymania się kursu w określonym przedziale. Jego zakres zostanie wyznaczony 1 września tego roku zgodnie z poniższą formułą: dolny poziom przedziału będzie o 14 groszy niższy, a górny o 2 grosze wyższy niż kurs euro/złoty z tego dnia. Maksymalny zysk z lokaty może wynieść 5 proc. Jeśli warunek dziennej obserwacji będzie spełniony w 75 proc. obserwacji, to zwrot z lokaty będzie na poziomie 3,75 proc.
Konstrukcja lokaty zakłada umocnienie złotego. Zdaniem ekonomistów mBanku w realizacji tego założenia polskiej walucie będą sprzyjać wzrostowa faza cyklu koniunkturalnego oraz wyższe stopy procentowe w Polsce niż w strefie euro, co zapewne spowoduje dodatkowy popyt na polski dług – traktowany jako alternatywa dla obligacji strefy euro.
Inną propozycję ma dla klientów Bank BPH, który wprowadził do oferty strukturyzowane certyfikaty depozytowe ze 100-proc. ochroną kapitału. W przypadku tego 18-miesięcznego produktu zysk zależy od zachowania Swiss Market Index (SMI) – indeksu największych spółek notowanych na giełdach w Genewie, Zurychu i Bazylei. Zapisy w oddziałach Banku BPH potrwają do 19 września br. Minimalna kwota inwestycji to 3 tysiące złotych.
Zysk z certyfikatów jest nieograniczony z góry i uzależniony od uśrednionego wzrostu indeksu, odzwierciedlającego ceny akcji największych spółek notowanych na giełdach szwajcarskich, m.in. ABB, Nestle, Novartis, Geberit, Swatch, Credit Suisse i innych.
W dniu emisji zostanie wyznaczony początkowy poziom indeksu. Po sześciu, 12 i 18 miesiącach zostaną przeprowadzone obserwacje. Oprocentowanie certyfikatów będzie równe uśrednionej stopie zwrotu z indeksu pomnożonej przez współczynnik partycypacji wynoszący od 45 do 55 proc. Jego wartość zostanie ustalona w dniu emisji, czyli 25 września 2014 r.. Pobierana jest też opłata subskrypcyjna w wysokości do 1 proc.