Tylko 5 proc. badanych seniorów nie potrzebuje dodatkowych pieniędzy, podczas gdy prawie jednej czwartej nie starcza nawet na najtańsze jedzenie – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie AXA Życie.
Co dziesiąty emeryt stwierdza, że pieniędzy wystarcza mu tylko na podstawowe potrzeby, a jedynie co czwarty badany senior oświadcza, że jego zasoby wystarczają na pokrycie wydatków.
Jednak emeryci zdają się być pogodzeni ze swoim trudnym losem. Dla ponad 1/3 seniorów wyobrażenia przed emeryturą pokryły się w pełni lub częściowo po przejściu na państwowy garnuszek. Tylko 6 proc. oceniło rzeczywistość emeryta jako bardziej pesymistyczną niż wcześniej sądzili. Optymizm cechował ponad 1/3 z grupy badanych, a realistyczne spojrzenia na czas emerytury w postaci spełnienia się oczekiwań przed nią - charakteryzuje ponad połowę seniorów.
Ciekawą obserwacją z badania AXA Życie jest fakt, iż działania przygotowawcze wobec emerytury były rzadko podejmowane przez znaczącą większość (77 proc.) seniorów. Wśród tych, którzy się przygotowywali dominowało planowanie czynności i działań, które jako emeryt dana osoba chciałby wykonywać (14 proc.). Działania oszczędnościowe polegające na odkładaniu pieniędzy zadeklarowało 11 proc., a psychiczne oswajanie się z przyszłością i myślą o zbliżającej się emeryturze 9 proc.
Ponad jedna dziesiąta seniorów odkładała na emeryturę średnio przez 13 lat przed jej rozpoczęciem. Ci, którzy oszczędzali na emeryturę, starali się odkładać regularnie (miesięcznie lub kwartalnie), ale tylko połowa z nich mogła to wykonać jedynie sporadycznie (od czasu do czasu). Jednak znakomita większość 89 proc. seniorów nie odkładała nic na emeryturę.