Piętrzą się problemy wokół Westinghouse

Należąca do funduszy Brookfield Asset Management firma ma sprzedać Polsce technologie jądrowe za 18 mld dol. W historii spółki nie brakuje niepowodzeń.

Aktualizacja: 24.08.2021 21:20 Publikacja: 24.08.2021 21:00

Planowana rozbudowa elektrowni jądrowej VC Summer była jednym z największych i najdroższych projektó

Planowana rozbudowa elektrowni jądrowej VC Summer była jednym z największych i najdroższych projektów budowlanych w historii Karoliny Południowej. Zakończyła się jednak totalnym fiaskiem

Foto: DJSlawSlaw

Jeffrey Benjamin, były wiceprezes amerykańskiej spółki Westinghouse, która buduje elektrownie jądrowe, został oskarżony o 16 przestępstw. Grozi mu 20 lat więzienia i 5 mln dol. kary. To kolejna osoba z zarzutami w sprawie nieudanej budowy elektrowni jądrowej VC Summer. Najnowsza historia projektów jądrowych Westinghouse to dużej mierze inwestycje przerwane, odwołane lub znacznie przekraczające pierwotne budżety.

Nieudany projekt

Prokuratura okręgowa w Południowej Karolinie oskarżyła byłego wiceprezesa Westinghouse za jego rolę w spisku dotyczącym publikowania nieprawdziwych informacji na temat budowy nowych bloków jądrowych w elektrowni jądrowej VC Summer. Benjamin pełnił funkcję wiceprezesa ds. nowych elektrowni i głównych projektów. Bezpośrednio nadzorował wszystkie projekty nuklearne na całym świecie dla Westinghouse, w tym budowę VC Summer. W sumie postawiono mu 16 zarzutów, w tym m.in. o ukrywanie informacji dotyczących przekroczenia kosztów i opóźnień w harmonogramie prac, które przeszkodziły w budowie dwóch reaktorów jądrowych w Karolinie Południowej.

W związku z postawionymi zarzutami byłemu wiceprezesowi Westinghouse grozi 20 lat więzienia i grzywna w wysokości 5 mln dol.

Projekt rozbudowy elektrowni jądrowej VC Summer o dwie nowe jednostki wytwórcze rozpoczął się w 2008 r., kiedy Westinghouse wybrano jako głównego wykonawcę i dostawcę technologii dwóch reaktorów PWR typu AP1000. Inwestorami były stanowe spółki energetyczne Santee Cooper i South Carolina Electric & Gas Company.

Jednak w 2017 r. zakończono inwestycję, a prace zostały ukończone w mniej niż 40 proc. Zgodnie z aktem oskarżenia w 2016 r. i 2017 r, kiedy Westinghouse miał bezpośrednią kontrolę nad budową i harmonogramem projektu, Benjamin otrzymał informację, że prace w VC Summer były znacznie opóźnione i przekroczyły budżet. Niemniej jednak Benjamin zapewniał właścicieli, że jednostki zostaną ukończone zgodnie z harmonogramem i podjął aktywne kroki w celu ukrycia przed właścicielami szkodliwych informacji na temat harmonogramu projektu.

Więcej niepowodzeń

Benjamin jest czwartą osobą oskarżoną w związku z trwającym dochodzeniem w sprawie okoliczności tego nieudanego projektu, który kosztował 9 mld dol., zanim został spisany na straty. W marcu 2017 r. Westinghouse ogłosił bankructwo. Wniosek o upadłość dotyczył aktywów firmy w USA związanych z budową czterech reaktorów AP1000 w dwóch lokalizacjach: VC Summer oraz Vogtle w Georgii. W konsekwencji właściciel WEC, japońska Toshiba, w styczniu 2018 r. ogłosił sprzedaż amerykańskich aktywów kanadyjskiemu funduszowi Brookfield Asset Management.

W przypadku projektu Vogtle budowa dwóch reaktorów miała być pierwotnie zakończona w latach 2016–2017. Koszty budowany szacowano na 14,3 mld USD. W 2020 r. łączne koszty budowy osiągnęły 25 mld USD. Z dokumentacji złożonej u stanowego regulatora wynika, że reaktory zaczną działać komercyjnie dopiero w listopadzie 2022 (pierwszy reaktor) i czerwcu 2023 (drugi reaktor).

W kontekście Westinghouse pojawia się również polski wątek. Na niecałe dwa tygodnie przed przegranymi przez Donalda Trumpa wyborami prezydenckimi rządy USA i Polski zawarły umowę o współpracy w zakresie cywilnej energetyki jądrowej. Według strony amerykańskiej dostawcą technologii reaktorów ma być Westinghouse Electric Company. Firma ma sprzedać Polsce technologie jądrowe za 18 mld USD i zbudować sześć bloków jądrowych o mocy 6–9 GW.

Ekonomia
Podcast „Twój Biznes”: Nowe restrykcje USA na chipy: Polska w gronie krajów drugiej kategorii
Ekonomia
Biznes ma szansę zbudować kapitalizm interesariuszy
Ekonomia
Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag Polska: Jest optymizm, ale i wiele wyzwań
Ekonomia
Pogrom byków na GPW. Gdzie jesteś św. Mikołaju?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Ekonomia
Gaz może efektywnie wspierać zmianę miksu energetycznego
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego