Jeffrey Benjamin, były wiceprezes amerykańskiej spółki Westinghouse, która buduje elektrownie jądrowe, został oskarżony o 16 przestępstw. Grozi mu 20 lat więzienia i 5 mln dol. kary. To kolejna osoba z zarzutami w sprawie nieudanej budowy elektrowni jądrowej VC Summer. Najnowsza historia projektów jądrowych Westinghouse to dużej mierze inwestycje przerwane, odwołane lub znacznie przekraczające pierwotne budżety.

Nieudany projekt

Prokuratura okręgowa w Południowej Karolinie oskarżyła byłego wiceprezesa Westinghouse za jego rolę w spisku dotyczącym publikowania nieprawdziwych informacji na temat budowy nowych bloków jądrowych w elektrowni jądrowej VC Summer. Benjamin pełnił funkcję wiceprezesa ds. nowych elektrowni i głównych projektów. Bezpośrednio nadzorował wszystkie projekty nuklearne na całym świecie dla Westinghouse, w tym budowę VC Summer. W sumie postawiono mu 16 zarzutów, w tym m.in. o ukrywanie informacji dotyczących przekroczenia kosztów i opóźnień w harmonogramie prac, które przeszkodziły w budowie dwóch reaktorów jądrowych w Karolinie Południowej.

W związku z postawionymi zarzutami byłemu wiceprezesowi Westinghouse grozi 20 lat więzienia i grzywna w wysokości 5 mln dol.

Projekt rozbudowy elektrowni jądrowej VC Summer o dwie nowe jednostki wytwórcze rozpoczął się w 2008 r., kiedy Westinghouse wybrano jako głównego wykonawcę i dostawcę technologii dwóch reaktorów PWR typu AP1000. Inwestorami były stanowe spółki energetyczne Santee Cooper i South Carolina Electric & Gas Company.

Jednak w 2017 r. zakończono inwestycję, a prace zostały ukończone w mniej niż 40 proc. Zgodnie z aktem oskarżenia w 2016 r. i 2017 r, kiedy Westinghouse miał bezpośrednią kontrolę nad budową i harmonogramem projektu, Benjamin otrzymał informację, że prace w VC Summer były znacznie opóźnione i przekroczyły budżet. Niemniej jednak Benjamin zapewniał właścicieli, że jednostki zostaną ukończone zgodnie z harmonogramem i podjął aktywne kroki w celu ukrycia przed właścicielami szkodliwych informacji na temat harmonogramu projektu.

Więcej niepowodzeń

Benjamin jest czwartą osobą oskarżoną w związku z trwającym dochodzeniem w sprawie okoliczności tego nieudanego projektu, który kosztował 9 mld dol., zanim został spisany na straty. W marcu 2017 r. Westinghouse ogłosił bankructwo. Wniosek o upadłość dotyczył aktywów firmy w USA związanych z budową czterech reaktorów AP1000 w dwóch lokalizacjach: VC Summer oraz Vogtle w Georgii. W konsekwencji właściciel WEC, japońska Toshiba, w styczniu 2018 r. ogłosił sprzedaż amerykańskich aktywów kanadyjskiemu funduszowi Brookfield Asset Management.

W przypadku projektu Vogtle budowa dwóch reaktorów miała być pierwotnie zakończona w latach 2016–2017. Koszty budowany szacowano na 14,3 mld USD. W 2020 r. łączne koszty budowy osiągnęły 25 mld USD. Z dokumentacji złożonej u stanowego regulatora wynika, że reaktory zaczną działać komercyjnie dopiero w listopadzie 2022 (pierwszy reaktor) i czerwcu 2023 (drugi reaktor).

W kontekście Westinghouse pojawia się również polski wątek. Na niecałe dwa tygodnie przed przegranymi przez Donalda Trumpa wyborami prezydenckimi rządy USA i Polski zawarły umowę o współpracy w zakresie cywilnej energetyki jądrowej. Według strony amerykańskiej dostawcą technologii reaktorów ma być Westinghouse Electric Company. Firma ma sprzedać Polsce technologie jądrowe za 18 mld USD i zbudować sześć bloków jądrowych o mocy 6–9 GW.