Wartość marki jest pochodną jej siły. Nie oznacza to jednak, że zawsze silniejsza marka będzie więcej warta. O wartości marki decyduje również wielkość i rodzaj rynku, na którym ona funkcjonuje. Stąd słabsza marka na większym rynku i rynku, na którym marki mają duży wpływ na decyzje konsumentów, będzie warta więcej niż silna marka na rynku niszowym.
Zastosowana w tym roku metodologia liczenia siły marek jest taka sama jak w roku 2008. W ubiegłym roku została ona znacząco zmieniona w stosunku do metod wykorzystanych we wcześniejszych edycjach naszego rankingu. Wprowadziliśmy nowy sposób szacowania wag dla poszczególnych parametrów składających się na wskaźnik siły marki. Większe wagi zostały zastosowane do dwóch wskaźników – prestiżu (wzrost z 15 do 20 punktów) i postrzeganej jakości (wzrost z 12 do 20 punktów). Obniżeniu uległy wagi przede wszystkim dla postrzeganej wartości (z 8 do 5 punktów), świadomości (z 5 do 3 punktów) i preferencji (z 18 do 15 punktów).
Te zmiany miały na celu przede wszystkim dowartościowanie marek, które charakteryzują się wysokim prestiżem, a przede wszystkim wysoką postrzeganą jakością. Na zmianach tracą głównie marki cieszące się wysokim poziomem świadomości wśród konsumentów.
W bieżącym rankingu również je zastosowaliśmy, więc wyniki punktowe uzyskane w tym roku mogą być bezpośrednio porównywane z wynikami dla roku 2008. Nie mogą być natomiast bezpośrednio porównywane z wynikami dla lat wcześniejszych. Przypominamy również, że zajmowane przez poszczególne marki pozycje w rankingu ogólnym i rankingach szczegółowych w kolejnych latach wynikają nie tylko ze zmiany siły marek, ale również ze zmiany metodologii liczenia wskaźnika siły marki i faktu, że w rankingu pojawiają się nowe marki, niewystępujące we wcześniejszych edycjach.
Przypominamy w skrócie, w jaki sposób liczona jest siła marki: