Przeszło 6,5 mln przyłączeń netto zanotowali dostawcy usług internetowych na całym świecie w minionym kwartale – wynika z opublikowanej niedawno analiz [b]ABI Reserach[/b]. Z tego 41,5 proc., czyli 2,7 mln przyłączeń, przypadły na różne wersje technologii FTTx. Liczba linii abonenckich realizowanych w tej technologii zbliża się do 50 mln na całym świecie.
Dominującym rynkiem są kraje Dalekowschodniej Azji, na które przypadło aż 80 proc. (2,2 mln) przyłączeń. Na drugim miejscu uplasowała się Ameryka Północna a dopiero na trzecim Europa. Na Starym Kontynencie sieci optyczne rozwijają się wolniej, poza takimi –według ABI Research – krajami, jak Szwecja, Norwegia i Włochy. W Europie bowiem szczególnie silną pozycję mają operatorzy z rozwiniętą infrastrukturą DSL, dla których naturalnym kierunkiem rozwoju są kolejne wcielenia tej technologii, a nie kompletna wymiana sieci dostępowej.
Jak pokazuje opublikowany w ubiegłym miesiącu przez FTTH Council raport na temat europejskiego rynku FTTx, rozwija się on najszybciej w krajach o niedoinwestowanej do tej pory infrastrukturze stacjonarnej: np. na Litwie (+ 21 proc.) i Słowacji (+ 11 proc.) Według danych FTTH Council w czerwcu 2010 r. w z linii optycznych FTTH i FTTB korzystało 3,2 mln europejskich użytkowników, lub 4,5 mln licząc razem z całym obszarem – także azjatyckim - Rosji.

Raport FTTH Council podkreśla, że na 15 krajów o najwyższej penetracji sieci optycznych 8, to nowe kraje członkowskie (i Rosja). W pierwszej piątce są 3 nowe kraje. Na 13 miejsce w ostatnim kwartale wdarła się Rumunia. Poza tradycyjnie szybko adaptującymi nowości krajami skandynawskimi Holandia jest dopiero na 10 miejscu, Włochy na 14, a Francja na 15 miejscu. Polska w ogóle nie jest uwzględniona pośród 17 krajów. Duzi polscy operatorzy nie mają szczególnych powodów do inwestycji w linie optyczne (zwłaszcza, że nie do końca została wyjaśniona sprawa hurtowego dostępu do nich), a sieci FTTB małych ISP umykają statystykom. [link=http://www.rp.pl/artykul/554743.html]Prace nad technologią ADSL, która - w laboratoryjnych warunkach – zaczyna konkurować z technologiami optycznymi, mogą w ogóle ograniczyć rozwój FTTx w Europie[/link].