Erotyczna sztuka [b]Basi Bańdy[/b] (czwarte miejsce w Kompasie Młodej Sztuki) ma od dawna grono entuzjastów. Prace (ceny od 1,3 do 25 tys. zł) można kupić za pośrednictwem strony internetowej artystki. [b]Radek Szlaga[/b] (szóste miejsce; reprezentuje go Galeria Leto) także cieszy się coraz większym zainteresowaniem (prace po 1,5 – 8 tys. euro). Ceramiczne, oryginalne rzeźby [b]Olafa Brzeskiego[/b] (ósma pozycja, ex aequo z Tomaszem Kowalskim; Galeria Czarna) trafiają już do ważnych zachodnich kolekcji (kosztują od 1,5 do 60 tys. zł).
[b][link=http://www.rp.pl/artykul/181792,579209-Na-kogo-wskazuje-Kompas-Mlodej-Sztuki.html]Zobacz cały ranking młodych artystów[/link][/b]
[b]Anna Molska[/b] (rocznik 1983, siódme miejsce) zajmuje się sztukami wizualnymi. Współpracuje z Fundacją Galerii Foksal. Jej filmy prezentowane były m.in. na Biennale Sztuki w Berlinie, w CSW Zamek Ujazdowski, Zachęcie, Kunsthalle Basel (Bazylea). W swoich zaskakujących pracach, łamiących przyjęte konwencje, łączy różne motywy i wątki. W „Tanagram” dwaj mężczyźni, ubrani jedynie w futurystyczne hełmy i ochraniacze, układają na białej podłodze czarne figury (elementy chińskiej, znanej od wieków układanki). Ostatnią jest czarny kwadrat wywołujący skojarzenia z „Czarnym kwadratem na białym tle” Malewicza. Praca „Tkacze” powstała na kanwie powieści Gerharta Hauptmanna o buncie tkaczy w Górach Sowich w 1844 r., z tym że artystka przeniosła historię we współczesne realia.
[b]Piotr Wysocki[/b] (piąta pozycja), autor instalacji wideo, czerpie inspiracje z otaczającego go życia. Jest bardzo wyczulony na sprawy umykające innym albo niepotrzebnie bulwersujące (instalacje wideo są w cenie 8 – 32 tys. zł, fotografie od 4 do 12 tys. zł).
[srodtytul]Zagadkowy świat z erotycznymi podtekstami[/srodtytul]