- Suma zobowiązań albo należności z tytułu pożyczek zawartych z podmiotami powiązanymi nie przekracza 20 mln PLN
- Pożyczkodawca nie jest podmiotem mającym siedzibę w „raju podatkowym"
Zgodnie z obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie ogłoszenia rodzaju bazowej stopy procentowej i marży dla potrzeb cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych (M.P. z 2018. Poz. 1286), marża:
a) wynosi 2 punkty procentowe;
b) stanowi sumę wartości bezwzględnej bazowej stopy procentowej i wartości dwóch punktów procentowych, w przypadku, gdy wartość bazowej stopy procentowej dla pożyczek jest mniejsza od zera;
– i jest marżą maksymalną dla pożyczkobiorcy i minimalną dla pożyczkodawcy. Przy czym rodzaj stopy bazowej określony zostało jako WIBOR 3M, LIBOR USD 3M, EURIBOR 3M, LIBOR CHF 3M, LIBOR GBP.
Należy pamiętać, że ww. uproszczenia nie określają rynkowego poziomu wynagrodzenia dla transakcji, a jedynie mówią podatnikom jaki poziom wynagrodzenia nie zostanie zakwestionowany jako odbiegający od warunków rynkowych.
Warto również zwrócić uwagę, że stosowanie safe harbour na usługi o niskiej wartości dodanej wymaga posiadania szczegółowej kalkulację bazy kosztowej i uzasadnienia wyboru kluczy alokacji. Zgodnie z uzasadnieniem do projektu: (...) „Podatnicy zostają ponadto zobowiązani do posiadania kalkulacji, wskazującej rodzaj (poprzez precyzyjne wskazanie np. miejsca powstawania kosztów oraz ich charakteru) i wysokość kosztów uwzględnionych w bazie kosztowej oraz sposób zastosowania i uzasadnienie wyboru kluczy alokacji dla wszystkich podmiotów powiązanych korzystających z usług. Z uwagi na cel tej regulacji, z jednej strony dającego bezpośrednie narzędzie organom podatkowym do weryfikacji bazy kosztowej oraz sposobu kalkulacji wynagrodzenia za usługi, z drugiej strony umożliwienia podatnikom żądania od podmiotów powiązanych szczegółów związanych z wysokością oraz „zawartością" wynagrodzenia za usługi o niskiej wartości dodanej, kalkulacje te powinny być sporządzone w sposób szczegółowy, umożliwiający realizację ww. celów. Stąd też, niewystarczające będzie wskazanie np. jedynie ogólnych kategorii kosztów (np. koszty operacyjne, koszty wynagrodzeń) bez dodatkowej specyfikacji i informacji o związku tych kosztów z usługami o niskiej wartości dodanej".
- Anna Wcisło, Partner, Crido
- Justyna Jóźwiak, Senior Manager, Crido
- Dodatek powstał we współpracy z Zespołem Cen Transferowych CRIDO, który został uznany przez International Tax Review za najlepszy zespół cen transferowych trzy razy z rzędu.