P
- podróż „klasą", tak górnicy nazywają dojazd kolejką podziemną do miejsca swojej pracy np. w ścianie
R
– resort gospodarki, nadzoruje branżę górniczą, jego szefostwo ma prawo do noszenia górniczego munduru
S
– strug (kombajn strugowy), maszyna wydobywająca węgiel w pokładach niskich, cienkich o wysokości poniżej 1,5 metra, JSW pierwsza wróciła do tej techniki po kilkunastu latach przerwy, pierwsza maszyna pracowała w Zofiówce i Jas-Mosie, rozważany jest zakup kolejnej
Ś
– święta Barbara, patronka górników. Czemu kobieta, skoro baba w kopalni to pech? Żyła w IV w. jest patronką wszystkich narażonych na wybuchy – np. saperów, pracowników prochowni i właśnie górników. Legenda głosi, że po tym, jak została ścięta przez ojca za przejście na chrześcijaństwo, raził go piorun.
T
– tabaka, jedna z najbardziej popularnych używek wśród górników, którzy nie mogą na dole palić papierosów, ale jest to też sposób na oczyszczenie dróg oddechowych przy pracy w dużym zapyleniu
U
– urobek, czyli materiał wydobywany spod ziemi, w tym węgiel
W
– winda w kopalni wożąca górników pod ziemię i z powrotem to szola (klatka szybowa), jedzie z prędkością 12-18 m/sek. (dla porównania szybkie windy w Pałacu Kultury jadą 7 m/sek).
Z
– Zagórowski Jarosław, od 2007 r. prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Znany z tego, że postanowił uporządkować sprawy ze związkami zawodowymi. W efekcie związkowcy m.in. pikietowali pod jego domem oraz zamurowali wejście do spółki. Teraz to on wprowadzi JSW na giełdę.
Ż
– żelosko i pyrlik – „górnicze młotki", herb branży, np. na górniczych czapkach (zwanych czako)