Ryszard Czopik, Wiceprezes Zarządu VAN PUR S.A.
Robert Bender, Współwłaściciel Elproma Elektronika Sp. z o.o.
Rosnąca liczba problemów, takich jak wzrastające ryzyko polityczne, znaczne wahania cen surowców, jak również ograniczenia podaży, przyczyniła się do spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego w skali globalnej pod koniec 2018 r. i położyła się cieniem na prognozy na rok 2019 (3 proc. w 2019 r., po 3,2 proc. w latach 2017-2018). Tym razem to Europa Zachodnia odczuła skutki spowolnienia szybciej niż Stany Zjednoczone. Coface spodziewa się wzrostu liczby niewypłacalnych przedsiębiorstw w dwudziestu krajach Europy (z 26 objętych analizą) – o +1,2 proc. w strefie euro oraz o +6,5 proc. w Europie Środkowej. Taki wzrost ryzyka kredytowego dla przedsiębiorstw wynika z pogorszenia koniunktury, a także z utrzymującej się niepewnej sytuacji politycznej.
W 2019 roku ryzyko polityczne będzie nadal stanowić poważny problem w Europie. Wskaźnik Coface dotyczący ryzyka społecznego osiągnął swój najwyższy poziom od 2010 r. Takie rodzaje ryzyka pojawiają się często podczas wyborów. Należy zatem obserwować wybory w Grecji, jak również ewentualne przyspieszone wybory we Włoszech, w Hiszpanii i Niemczech. Zwiększające się niezadowolenie społeczne i wzrost popularności partii antyeuropejskich stają się na tyle istotne, że mogą doprowadzić po wyborach (które odbędą się w maju 2019 r.) do powstania bardzo podzielonego Parlamentu Europejskiego.
Biznes w Polsce także pod presją zmian
Biznes w Polsce coraz bardziej uzależniony jest od wydarzeń na rynkach międzynarodowych. Już nie tylko sytuacja gospodarcza głównych partnerów handlowych kształtuje strategie biznesowe, ale także polityka. Niepewność i ryzyko polityczne coraz częściej dotyczą Europy, czyli najbardziej istotnego rynku zbytu dla polskich firm. Koniunktura na głównych rynkach zagranicznych jest słabsza, co znajdzie odzwierciedlenie w zwalniającym tempie wzrostu naszej gospodarki. Gospodarstwa domowe korzystają ze sprzyjającej sytuacji na rynku pracy, jednak presja na wzrost wynagrodzeń i trudności w zapełnieniu wakatów stały się istotnym kryterium ograniczającym bieżącą działalność i rozwój przedsiębiorstw. Pomimo wysokiego tempa wzrostu naszej gospodarki w zeszłym roku, upadłości i restrukturyzacje przedsiębiorstw zwiększyły się o 10% potwierdzając, że otoczenie makroekonomiczne nie jest wyłącznym kryterium mogącym poprawić sytuację płynnościową biznesu.