Nadawcy kupą przeciw ustawie
Magdalena Wierzchowska
Najwięksi nadawcy radiowi i telewizyjni, jak rzadko, zgodnie podpisali się pod protestem. Chodzi o wzrost opłat za częstotliwości przewidziany w nowelizacji prawa telekomunikacyjnego. Twierdzą, że nie udźwigną takiej podwyżki.
http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=134638# (dostęp płatny)
Mediatel traci dwóch ważnych klientów
Magdalena Wierzchowska
Z usług giełdowej spółki zrezygnowały UPC i Telekomunikacja Novum. Nic się nie stało — uważa prezes.
http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=134655# (dostęp płatny)
Awantura o opłaty za częstotliwości
Magdalena Lemańska
Nadawcy radiowi i telewizyjni protestują przeciwko windowaniu opłat za przesyłanie sygnału ich stacji. Chodzi o planowane zmiany w prawie telekomunikacyjnym. Nadawcy radiowi (wśród nich najwięksi gracze: Eurozet, Grupa RMF i Polskie Radio) oraz telewizyjni (m.in. Polsat, TVN i TVP) wystosowali do parlamentarzystów list. Apelują o odstąpienie w ustawie o prawie telekomunikacyjnym od planowanych zmian stawek, jakie firmy płacą za wykorzystywane do nadawania ich programów częstotliwości radiowe. Ich zdaniem nowe zapisy umożliwią narzucanie im opłat niemożliwych do zapłaty.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1167489_Awantura_o_oplaty_za_czestotliwosci.html (dostęp płatny)
Kontrowersyjny alians IBM z Huawei
„The Wall Street Journal"
Amerykański gigant jest od lat kluczowym partnerem chińskiego dostawcy sprzętu telekomunikacyjnego
Krytycy w amerykańskim Kongresie zarzucają firmie Huawei, że korzystała z pomocy państwowej i wykradzionych technologii, aby stać się drugim największym na świecie dostawcą sprzętu telekomunikacyjnego. Szefowie chińskiej firmy twierdzą jednak, że kluczowy dla rozwoju Huawei był inny czynnik: współpraca z IBM.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1167493_Kontrowersyjny_alians_IBM_z_Huawei.html (dostęp płatny)
Dziesięć dni na uzyskanie kredytu technologicznego
Michał Kołtuniak
Należy przyspieszyć prace nad wnioskiem i pozostałymi dokumentami. Zbliża się bowiem data uruchomienia naboru, która zapewne będzie także datą kończącą w praktyce konkurs
Jeżeli nic nadzwyczajnego się nie wydarzy i powtórzy się sytuacja z ubiegłego konkursu, to nabór wniosków o dotacje z kredytu technologicznego zakończy się praktycznie tego samego dnia, którego wystartuje. A to nastąpi 22 października.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1167382_Dziesiec_dni_na_uzyskanie_kredytu_technologicznego.html (dostęp płatny)