W ciągu zaledwie kilku tygodni chiński producent mięsa Shuanghui International Holdings Ltd. sfinalizował umowę przejęcia Smithfield Foods Inc. za 4,7 mld dol., a Apollo Tyres Ltd. kupił za 2,5 mld Cooper Tire & Rubber Co. Te transakcje, z których pierwsza została zawarta pod koniec maja, a druga w połowie czerwca, to największe jak do tej pory chińskie i indyjskie akwizycje w USA. Według bankierów posunięcia te pokazują, że azjatyccy nabywcy nie tylko uwierzyli, że potrafią zarządzać zagranicznymi firmami, ale wierzą też w fundamenty amerykańskiej gospodarki.
– Azjatyccy nabywcy szukają marek, technologii i know-how w dynamicznej i rozwiniętej gospodarce – mówi Richard Campbell-Breeden, szef działu fuzji i przejęć na region Azji i Pacyfiku z wyłączeniem Japonii w Goldman Sachs Group Inc. – Generalnie są mniej zainteresowani Europą z powodów strukturalnych. USA jest bardziej atrakcyjnym kierunkiem, ponieważ amerykańska gospodarka jest w dużo lepszej kondycji.
Popularny kierunek
USA były najbardziej popularnym kierunkiem dla azjatyckich nabywców w pierwszej połowie tego roku, wynika z wartości dotychczas ogłoszonych transakcji. Ich zakupy przypadły na okres, w którym bezrobocie w Ameryce spadło do 7,6 proc., zaś w strefie euro wynosi rekordowe 12,2 proc. Dodatkowo Rezerwa Federalna podała, że może ograniczyć swój pakiet stymulacyjny w reakcji na przyspieszenie wzrostu gospodarczego.
Liczba transakcji przeprowadzonych przez azjatyckie firmy w pierwszym półroczu podskoczyła o prawie 70 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, wynika z danych firmy Dealogic. To między innymi efekt przejęć takich spółek jak Smithfield Foods i Cooper Tire & Rubber. W okresie od stycznia do czerwca inwestorzy przejmowali również głośne nieruchomości. Government of Singapore Investment Corp. kupił za 1,14 mld dol. MSR Resort Golf Course LLC na Hawajach oraz kurorty w Kalifornii i Arizonie, zaś pewien zamożny chiński deweloper wraz z brazylijskim potentatem finansowym zapłacili 1,4 mld dol. za 40-proc. udział w budynku General Motors na Manhattanie.
Podsumowując, azjatyccy nabywcy, z wyłączeniem Japonii, dokonali w USA podczas pierwszego półrocza transakcje na sumę 18 mld dol. – większą niż kiedykolwiek wcześniej. Szykuje się rekordowy rok. Dla porównania, amerykańskie firmy wydały w I półroczu na przejęcia w Azji jedynie 6,3 mld dol., co oznacza spowolnienie. W czterech spośród sześciu ostatnich lat wartość akwizycji przekraczała 10 mld dol.