Według pogłosek krążących wśród dziennikarzy, zastąpić go ma Rafał Trzaskowski (rocznik 1972), dotychczasowy eurodeputowany, zajmujący się sprawami prywatności w sieci. Nazwisko to podaje dziś zarówno "GW", jak i "Rzeczpospolita" (wydawana przez Gremi Media, wydawcę rpkom.pl).
Premier Donald Tusk potwierdził właśnie, że Rafał Trzaskowski będzie szefem MAiC. Zostanie zaprzysiężony 3 grudnia, ponieważ, jak powiedział premier, ma jeszcze obowiązki związane z pełnieniem funkcji europosła.
Podczas dzisiejszej konferencji Trzaskowski nie zabrał głosu.
Według Wikipedii, Trzaskowski jest absolwentem Kolegium Europejskiego w Natolinie, a także Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Był stypendystą Oxford University (1996) oraz paryskiego Instytutu Unii Europejskiej ds. Badań nad Bezpieczeństwem (2002). W 2004 uzyskał stopień naukowy doktora nauk o polityce na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW na podstawie pracy zatytułowanej Dynamika Reformy instytucjonalnej w Unii Europejskiej.
Od 1995 zajmował się tłumaczeniem symultanicznym, pracował też jako nauczyciel języka angielskiego. W okresie 2000–2001 był doradcą sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej, Jacka Saryusz-Wolskiego. W 1998 został wykładowcą w Krajowej Szkole Administracji Publicznej, a w 2002 w Collegium Civitas. Zajmuje się m.in. teorią integracji europejskiej i stosunków międzynarodowych. Od 2002 pracuje też jako analityk w Centrum Europejskim Natolin.
W latach 2004–2009 był doradcą delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim. W 2009 z listy tego ugrupowania w okręgu warszawskim uzyskał mandat eurodeputowanego VII kadencji, zdobywając 25178 głosów. W kampanii wyborczej popierali go m.in. Tomasz Karolak, Grzegorz Turnau, Michał Żebrowski i Urszula Dudziak.