Produkt krajowy brutto wzrósł w trzecim kwartale o 1,5 proc. - poinformował irlandzki urząd statystyczny (Central Statistical Office). To dwukrotnie większy wzrost niż pierwotnie zakładano. Ekonomiści zapowiadają - po korekcie, że wzrost w czwartym kwartale wyniesie od 0,4 do 1 proc. Za wzrost PKB odpowiadają przede wszystkim konsumenci, których prywatne wydatki konsumpcyjne wzrosły o 0,9 proc. Dane pokazują jednak, że spadł irlandzki eksport - o 0,8 proc. Winna jest zła sytuacja gospodarcza w Europie.

Jednak według prognoz unijnych ekonomistów wzrost gospodarczy Irlandii to nie jest zjawisko przypadkowe i tymczasowe. W 2014 powinien on wynieść 1,7 proc, a w 2015 nawet 2,5 procent.

Irlandia w niedzielę wyszła z unijnego programu pomocy finansowej. Dublin dostał w 2010 r. 85 mld euro wsparcia finansowego z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i UE. Irlandia wyszła z recesji w drugim kwartale 2013 r. Wszystko dzięki reformom i naprawie systemu bankowego, który wpędził kraj w kryzys. Zdaniem analityków władze w Dublinie nadal muszą się przyglądać sektorowi bankowemu a zwłaszcza rynkowi kredytów hipotecznych.