Adam Jasser wygrał konkurs zdecydowanie — twierdzi kancelaria premiera. Prawnicy uważają inaczej. Biznes też ma mieszane uczucia. Artykuł 29 pkt. 3a ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów zawiera 7 warunków, które musi spełnić prezes UOKiK (patrz: ramka). Jednym z nich jest posiadanie wykształcenia z zakresu spraw należących do właściwości prezesa tego urzędu.Z oficjalnych informacji zawartych na stronie internetowej www.premier.gov.pl wynika, że sekretarz stanu Adam Jasser jest absolwentem filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył też kurs zarządzania w Michigan Business School.
http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=162256# (dostęp płatny)
TFI rodziny Dudów weszło do TV Republika
Kamil Kosiński
Akcje telewizyjnego start-upu wzbudziły zainteresowanie od USA po Chiny. Nie dopisali inwestorzy klienci SKOK-ów. Przebili ich klienci mBanku.
http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=162254# (dostęp płatny)
Allegro kończy z zakupami grupowymi
Potentat e-handlu zamyka serwis Citeam.pl, który był wiceliderem tego segmentu rynku zakupów w sieci. – Z końcem marca planujemy zakończenie działalności Citeam. Naszym zdaniem model zakupów grupowych najlepsze lata ma już za sobą – mówi Paweł Klimiuk, rzecznik grupy Allegro. Od roku zmieniał się model działania serwisu: z części funkcji zrezygnowano na rzecz codziennie zmienianych ofert. – Jesteśmy zdecydowani, aby dalej rozwijać ten obszar w oparciu o nasz główny brand...
http://archiwum.rp.pl/artykul/1236529-Allegro-konczy--z-zakupami-grupowymi.html (dostęp płatny)
Comarch umacnia się na pozycji wicelidera rynku ERP
W 2013 r. krakowska spółka dostarczyła klientom systemy do zarządzania za 110 mln zł. W 2014 r. chce zwiększyć sprzedaż o 7–10 proc. Comarch wykorzystał ożywienie gospodarcze do zwiększenia sprzedaży rozwiązań do zarządzania przedsiębiorstwem (ERP). W 2013 r. przychody spółki z tego źródła wzrosły do 110 mln zł. – Wynik był o 10 proc. lepszy niż w 2012 r. – podkreśla Zbigniew Rymarczyk, wiceprezes odpowiedzialny za ten pion.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1236528-Comarch-umacnia-sie-na-pozycji-wicelidera-rynku-ERP.html (dostęp płatny)
Elektroniczne systemy zamiast papieru
Maksymilian Biernacki
Czasy, kiedy lizaliśmy znaczki i podpisywaliśmy awizo, odchodzą w przeszłość. Rynek pocztowy zmienia się na naszych oczach. Polski wymiar sprawiedliwości stał się sferą, gdzie wprowadzane są najnowocześniejsze rozwiązania na rynku pocztowym. Polska Grupa Pocztowa, która wygrała przetarg na obsługę sądów i prokuratur, wdraża wraz z firmą InPost rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować funkcjonowanie tych instytucji.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1236520-Elektroniczne-systemy-zamiast-papieru.html (dostęp płatny)
Muzyka zarabia dzięki cyfryzacji
Magdalena Lemańska
Przychody z samych subskrypcji serwisów streamingujących muzykę w sieci w 2013 roku po raz pierwszy przekroczyły miliard dolarów. Choć cała branża lekko się w ubiegłym roku skurczyła – jej wpływy spadły o 3,9 proc., do 15 mld dol. – są powody do optymizmu. Z corocznego podsumowania Światowego Stowarzyszenia Branży Fonograficznej IFPI wynika, że głównym winnym spadku jest rynek japoński, a nie niekorzystne trendy w całej branży.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1236544-Muzyka-zarabia-dzieki-cyfryzacji.html (dostęp płatny)
Od operatora mobilnego do doradcy dla firm
W ciągu dwóch–trzech lat przychody z usług dla przedsiębiorstw zaczną rosnąć – mówi członek zarządu T-Mobile Polska.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1236515-Od-operatora-mobilnego-do-doradcy-dla-firm.html (dostęp płatny)
Orange też będzie miał bank
W II półroczu br. pojawi się oferta usług bankowości mobilnej pod marką Orange. Partnerem telekomu został mBank. Orange Polska i mBank poinformowały w środę o zawarciu serii długoletnich umów, na mocy których firmy utworzą bank na zasadach analogicznych jak wcześniej T-Mobile z Aliorem. Wysokości inwestycji, oczekiwanych przychodów i zysków z nowego projektu nie ujawniono.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1236539-Orange-tez bedzie-mial-bank.html (dostęp płatny)
Sieć na usługach przedsiębiorców
Michał Kołtuniak
Szybkość przepływu informacji, prostota jej przekazywania, anonimowość i rosnąca liczba użytkowników sieci?– wszystko to sprawia, że internet może być i dobrodziejstwem, i zagrożeniem. Coraz więcej firm traktuje media społecznościowe jako ważny element komunikacji z otoczeniem. Nawet małe firmy tworzą swoje strony na takich portalach. Jak wynika z badań firmy Deloitte „Biznes społecznościowy – nowa era w komunikacji biznesowej" z sieci korzysta ponad 16 mln Polaków, z czego prawie 45 proc. deklaruje, że codziennie korzysta z portali społecznościowych.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1236364-Siec-na-uslugach-przedsiebiorcow.html