1 Określ cel i czas inwestycji. Zanim kupimy jednostki funduszy, powinniśmy zdecydować, jak długo zamierzamy oszczędzać i ile pieniędzy możemy przeznaczyć na inwestycje. Dopiero na tej podstawie można opracować strategię inwestowania i dobrać odpowiednie fundusze. Im dłużej będziemy oszczędzać i im mniej boimy się strat (w pewnych okresach), tym bardziej ryzykowne fundusze możemy wybrać. W agresywnych funduszach (z dużym udziałem akcji) powinniśmy trzymać te środki, których nie zamierzamy wydawać przez najbliższych kilka lat.
Warto część pieniędzy ulokować bezpiecznie, by w razie potrzeby w każdej chwili można było je podjąć bez ryzyka, że wycofamy środki w złym momencie.
2 Oszczędzaj systematycznie
Inwestując co miesiąc określoną kwotę w fundusze akcji czy mieszane, minimalizujemy ryzyko, że wejdziemy na rynek kapitałowy w nieodpowiednim momencie, gdy ceny będą bardzo wysokie.
Warunkiem powodzenia tej strategii jest systematyczne inwestowanie bez względu na to, co się dzieje na rynku. Emocje trzeba trzymać na wodzy i konsekwentnie realizować plan.
3 Postaw na różnorodność
Bezpieczniej jest ulokować oszczędności w kilku funduszach o różnej polityce inwestycyjnej, a nawet w dwóch czy trzech różnych towarzystwach funduszy inwestycyjnych (TFI).