Średni roczny wynik inwestycji w produkty strukturyzowane zakończone w ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku wynosi 2,6 proc. – wynika z danych (75 produktów) zebranych przez Analizy Online.
Zysk przyniosła tylko co druga struktura, reszta z reguły kończyła się zwrotem zainwestowanego kapitału. W pięciu przypadkach inwestycja przyniosła niewielkie straty z powodu niepełnej ochrony kapitału.
Wyniki są podobne do tych z poprzednich lat. Przypomnijmy, że średnia roczna stopa zwrotu w latach 2009– 2010 wynosiła 3–3,5 proc., w 2011 r. było to 2,66 proc., w 2012 r. – tylko 1,44 proc., a w 2013 r. – 2,5 proc.
Na produktach strukturyzowanych można zarabiać, korzystając ze zwyżek (lub spadku) kursów akcji, walut czy cen surowców. Jednocześnie chroniony jest kapitał inwestora. Dostaje on gwarancję, że w najgorszym razie dostanie zwrot całego (lub dużej części, np. 80 proc.) wyłożonego kapitału. Struktury oferują głównie banki i firmy doradztwa finansowego.
W długim terminie zyski z inwestycji w produkty strukturyzowane są z reguły niższe niż z lokat bankowych, a szanse na to, że otrzymamy więcej, niż wpłaciliśmy, są jak jeden do dwóch (odsetki od lokaty są pewne). Trzeba też pamiętać, że pieniądze zainwestowane w strukturę nie są objęte gwarancjami BFG tak jak depozyty bankowe.