ATM poinformował dziś, że oddaje do użytku nowy budynek z powierzchnią kolokacyjną - F5.

Jak podała giełdowa firma prowadząca data center, budynek składa się z trzech poziomów pomieszczeń serwerowych, systemu energetycznego i klimatyzacyjnego oraz zaawansowanych systemów bezpieczeństwa.

Oddany do użytku obiekt powiększa dotychczasową powierzchnię Centrum Danych ATMAN o 3000 m kw. (1400 mkw. netto) – do 9400 m kw. (5300 m kw. netto).

Według ATM, popyt na usługi centrów danych jest stymulowany przez wiele czynników, jak m.in. cyfryzacja biznesu i sektora publicznego, rozwój technologii LTE, wzrost liczby urządzeń mobilnych i ilości przesyłanych danych, a także rozwój mediów społecznościowych i rynku e-commerce. Duży wpływ ma również rosnący popyt na rozwiązania chmurowe.

Dostawca przytacza dane IDC, zgodnie z którymi w 2010 roku rodzimy rynek chmury obliczeniowej wart był 35 mln dol., dwa lata później już dwukrotnie więcej, natomiast aktualnie prognozuje się, że w 2017 roku jego wartość powinna przekroczyć 200 mln dol.

Oddanie do użytku budynku F5 kończy rozbudowę Centrum Telekomunikacyjnego ATMAN-Grochowska i finalizuje budowę Centrum Innowacji ATM – projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007–2013.