Aktualizacja: 10.06.2017 17:37 Publikacja: 10.06.2017 11:38
Przedsiębiorcy coraz odważniej korzystają z leasingu samochodów osobowych.
Foto: Fotolia
Nie jest tajemnicą, że parametry dotyczące rynku leasingowego są dobrym odzwierciedleniem stanu gospodarki. Co więcej, wartość rynku traktowana jest częstokroć jako wskaźnik wyprzedzający, choćby inwestycji. A branża od czterech lat notuje dwucyfrowe wzrosty.
– Prognozy wskazują, że taka sytuacja utrzyma się również w najbliższych latach. Rosnąca konsumpcja prywatna i sprzedaż nowych samochodów, większy eksport towarów z Polski, uruchomienie wydatkowania funduszy unijnych przełożą się na pokonanie kolejnej granicy udzielonego finansowania. Analizując trendy z ostatnich miesięcy szacujemy, że w całym 2017 roku wartość rynku leasingu w Polsce sięgnie 67,5 mld zł, czyli wzrośnie o 16,4 proc. wobec 2016 roku. Co więcej, branża zyska na automatyzacji procesów gospodarczych – uważa Marcin Nieplowicz z Europejskiego Funduszu Leasingowego.
Tempo odchodzenia od węgla w energetyce jest uzależnione od możliwości zapewnienia podstawy systemu, która będzie stabilizować pogodozależne źródła odnawialne do czasu uruchomienia elektrowni jądrowej. Taką rolę może pełnić gaz.
Globalny rynek technologii medycznych, wspierany przez inwestycje i nowoczesne programy, dynamicznie rośnie. Jednym z takich działań jest nabór „Ścieżka SMART” finansowany z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Stworzyliśmy hydrożel do hodowli komórkowych. Jest to narzędzie przydatne w badaniach nad nowymi lekami – mówi Marcin Krzykawski, prezes Real Research.
Transformacja powinna być prowadzona według planu nakreślonego na wiele lat do przodu, a nie według harmonogramu wyborczego. Powinien się w nią w jak największym stopniu angażować kapitał prywatny, by pomoc publiczna trafiała do inwestycji o największych ryzykach.
Od technologii nie da się uciec. Zamiast jednak z nią walczyć, trzeba wykorzystać możliwości, jakie one daje – zarówno samym bankom, jak i osobom korzystającym z ich usług.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W trakcie przewodnictwa w Unii polski rząd musi przekonać kraje „27”, że tylko integrując produkcję uzbrojenia, może wygrać wyścig zbrojeń z Rosją.
W praktyce gospodarczej nierzadko dochodzi do łączenia się spółek przez przejęcie. W takiej sytuacji spółka przejmowana zostaje rozwiązana, a jej majątek przenoszony jest na spółkę przejmującą. Czy umowa leasingu zawarta przez spółkę przejmowaną zachowuje ciągłość?
W przypadku wykupu samochodu do celów prywatnych podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej wykup. Planowana darowizna tego samochodu na rzecz członka rodziny nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w VAT.
Przedsiębiorcy, którzy decydują się nabyć samochód osobowy, chętnie sięgają po leasing operacyjny. Niestety, życie potrafi zweryfikować plany i przedsiębiorca może stanąć przed koniecznością zamknięcia biznesu. Co zrobić z trwającą umową leasingu?
Ocena oferty leasingu jest niezwykle istotna przy wyborze partnera leasingowego dla firmy. Musimy zdecydować na jakich warunkach transakcji zależy nam najbardziej i poszukać leasingodawcy spełniającego te wymagania.
Jako branża jesteśmy świadomi, że finansując aktywa możemy wpływać na decyzje klienta i zachęcić go do wybierania aktywów bardziej zielonych – mówi Monika Constant, prezeska Związku Polskiego Leasingu.
Cała branża lobbuje, żeby wejść w proces deregulacji, bo w procesie digitalizacji pojawiło się novum – mówi Paweł Bojko, wiceprezes Europejskiego Funduszu Leasingowego.
Różnica pomiędzy wartością rynkową wykupionych z leasingu samochodów a ceną odsprzedaży pracownikom powinna zostać uwzględniona w podstawie wymiaru składek – uznał ZUS.
W lecie do firm leasingowych i biura Związku Polskiego Leasingu, trafiają pytania klientów: kiedy poinformować leasingodawcę o zamiarze wyjazdu za granicę i czy można pojechać leasingowanym autem na wakacje . Wyjaśniamy, jak dopełnić takich formalności.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas