Czytaj więcej

"Rzeczpospolita" o wizycie Nancy Pelosi na Tajwanie

Pelosi ma pojawić się na granicy przebiegającej wzdłuż 38. równoleżnika w czwartek - twierdzi przedstawiciel władz Korei Południowej.

Gdyby doniesienia te się potwierdziły, spikerka Izby Reprezentantów, formalnie osoba numer trzy we władzach USA (w przypadku niemożności sprawowania urzędu przez prezydenta i wiceprezydenta USA, to spiker Izby Reprezentantów pełni obowiązki głowy państwa - red.), byłaby najwyższym rangą amerykańskim politykiem, który pojawił się na granicy między Koreami, od czasu, gdy w 2019 roku na granicy pojawił się prezydent USA, Donald Trump.

Trump spotkał się wówczas na granicy Korei Południowej z Koreą Północną z przywódcą tego drugiego kraju, Kim Dzong Unem.

Czytaj więcej

Tajwan: Chińskie drony nad naszymi wyspami. Wystrzeliliśmy flary

Pelosi w Korei Południowej spotka się z przewodniczącym południowokoreańskiego parlamentu, Kim Jin Pyo oraz innymi przedstawicielami południowokoreańskiego parlamentu.

Relacje USA z Koreą Północną pozostają napięte - Waszyngton deklaruje gotowość do dialogu z Pjongjangiem ws. denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, ale Korea Północna oskarża Waszyngton o złą wolę, czego dowodem mają być wspólne ćwiczenia wojskowe armii USA i Korei Południowej.

Na Zachodzie rosną obawy, że Korea Północna może przygotowywać się do pierwszej od 2017 roku próbnej detonacji bomby atomowej.

Przed wizytą w Korei Południowej Nancy Pelosi odwiedziła Tajwan, co spotkało się z gwałtownymi protestami ze strony Chin.