O zwołaniu kolejnego spotkania poinformowało biuro premiera Kanady Justina Trudeau.

W spotkaniu, oprócz Bidena i Trudeau, mają wziąć udział: przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, prezydent Polski Andrzej Duda, prezydent Rumunii Klaus Iohannis i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

W czwartek Biden indywidualnie rozmawiał telefonicznie z premierem Włoch Mario Draghim o współpracy dyplomatycznej w sprawie sytuacji na Ukrainie i możliwości nałożenia sankcji na Rosję.

Czytaj więcej

Rosja odpowiedziała USA. „Moskwa może wdrożyć środki wojskowo-techniczne”

Poprzednia konferencja w tym gronie odbyła się przed tygodniem, w piątek 11 lutego. Wówczas Biały Dom w wydanym komunikacie informował, że uczestnicy rozmów wyrazili zaniepokojenie „dalszym gromadzeniem rosyjskich sił zbrojnych na granicy z Ukrainą i potwierdzili swoje poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”.

Mimo że Moskwa twierdzi, iż zaczęła wycofywać wojska spod granicy z Ukrainą, to USA od kilku dni alarmują, że rosyjska inwazja na Ukrainę może nastąpić w każdym momencie, a Rosja może stworzyć „niespodziewany pretekst” do takiej agresji.