Angielska Narodowa Służba Zdrowia (NHS) prowadzi badania, których celem jest ustalenie, czy osocze pochodzące od osób, które wyzdrowiały po COVID-19, może być wykorzystane do leczenia chorych.

Przepisy regulujące oddawanie krwi przez mężczyzn różnią się na całym świecie, a wiele państw wprowadziło zakazy w celu zmniejszenia ryzyka przenoszenia wirusa HIV, który powoduje AIDS.

- Uważamy, że rząd traci ogromną pulę potencjalnych bezpiecznych dawców - przekonuje Ethan Spibey z Freedom To Donate. - Tu nie chodzi tylko o gejów i biseksualistów, ale o to, jak zapewnić wszystkim wystarczający i bezpieczny zapas krwi - dodał.

Rzecznik prasowy NHS powiedział, że komisja złożona z urzędników, pracowników naukowych i rzeczników LGBT+ przedstawi rządowi do końca 2020 roku rekomendacje, czy należy zmienić trzymiesięczny okres odroczenia. - Zdajemy sobie sprawę, że ludzie chcą być traktowani jako jednostki, tak bardzo jak to tylko możliwe - przekazał agencji Reutersa.

W Irlandii Północnej, podobnie jak w Danii i Stanach Zjednoczonych, skrócono czas zakazu oddawania krwi przez gejów i biseksualistów z dwunastu do trzech miesięcy.