Matshidiso Moeti, regionalny dyrektor WHO dla Afryki, powiedział, że kontynent potrzebuje dodatkowych 225 milionów dawek, aby móc zaszczepić jedną dziesiątą ludności do września tego roku.

W Afryce odnotowano do tej pory 5 milionów zachorowań na COVID-19, przy czym najbardziej dotknięty jest region Afryki Południowej, gdzie odnotowano 37 proc. wszystkich przypadków. RPA jest najbardziej dotkniętym krajem afrykańskim, z około 34 proc. wszystkich przypadków i około 43 proc. wszystkich zgonów.

- Przy wyczerpujących się zapasach szczepionek, zasięg szczepień na kontynencie dla pierwszej dawki pozostaje na poziomie 2 proc. i około 1 proc. w Afryce Subsaharyjskiej - powiedział Moeti na cotygodniowym briefingu informacyjnym.

- Udowodniono, że szczepionki zapobiegają zachorowaniom i zgonom, więc kraje, które mogą, muszą pilnie podzielić się szczepionkami - dodał.

Moeti powiedział, że plany prezydenta USA Joe Bidena, aby kupić i przekazać 500 milionów dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer do ponad 90 krajów, było ważnym krokiem naprzód w udostępnianiu szczepionek na kontynencie.