Dr Daniele Borsetto z londyńskiego Guy’s Hospital i jego koledzy rozmawiali telefonicznie z 202 zakażonymi koronawirusem we Włoszech, którzy wrócili do zdrowia.

Jak się okazało 67 proc. z nich przyznało, że doświadczyli utraty zapachu lub smaku tuż przed lub tuż po tym jak wykryto u nich zakażenie koronawirusem (przyznało to 130 z nich).

Inne częste symptomy COVID-19 - jak wynika z rozmów z pacjentami z Włoch - to "zmęczenie" (68,3 proc.), suchy lub mokry kaszel (60,4 proc.) i gorączka (55,5 proc.) - wynika z rozmów z zakażonymi z Włoch.

Jednocześnie - jak wynika z przeprowadzonych przez badaczy rozmów - tylko u 12 proc. zakażonych utrata zapachu lub smaku była pierwszym symptomem zakażenia. U 27 proc. był to ostatni symptom. Tylko u 3 proc. utrata smaku lub zapachu była jedynym symptomem.

Dr Borsetto podkreśla, że to dopiero druga tego typu analiza przeprowadzona przez naukowców i dotycząca tymczasowej anosmii towarzyszącej zakażeniu koronawirusem - mimo że wielu pacjentów wskazuje na ten symptom.

Wyniki badania zespołu dr Borsetto opisuje magazyn medyczny "JAMA".