W piątek pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk poinformował, że poprzedniego dnia w Polsce wykonano rekordową liczbę szczepień przeciw COVID-19. W codziennym rządowym komunikacie na temat szczepień podano, że dzienna liczba podanych dawek wyniosła 296 926.

- Ten wynik również pokazuje, że wszystkie nasze starania tak naprawdę są uzależnione od dostaw szczepionek, które trafiają do Polski - ocenił na antenie Polsat News prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Czytaj także:
Dworczyk: Mamy nowy dobowy rekord szczepień przeciw COVID-19

Z oficjalnych danych wynika, że w magazynach pozostało 16 910 dawek szczepionek.

Jaka jest wobec tego rezerwa magazynowa, przeznaczona na podanie drugich dawek? - W ogóle nie jest utrzymywana, dlatego że zależało nam na tym, aby jak najszybciej szczepić w sytuacji zagrożenia, więc wszystkie możliwe szczepionki przekazujemy do punktów szczepień - oświadczył Kuczmierowski.

- To bardzo ważne zwłaszcza w kontekście trzeciej fali, która, mamy nadzieję wszyscy, już powoli staje się przeszłością. Zależało nam na tym, aby jak najbardziej przyspieszyć w tym okresie szczepienia przynajmniej pierwszą dawką, bo, jak wiadomo, już pierwsza dawka zabezpiecza przed znacznymi powikłaniami, znacznym przebiegiem choroby - mówił prezes RARS.

Michał Kuczmierowski przekazał, że do ostatniego tygodnia do Polski docierało 870 tys. szczepionek firm Pfizer/BioNTech. - Od przyszłego tygodnia będziemy otrzymywać ich prawie 1,3 mln - zadeklarował.

Koronawirus w Polsce - najnowsze dane:
Kolejny spadek liczby zakażonych pacjentów
Nowych zakażeń o prawie 40 proc. mniej niż tydzień temu

Prezes poinformował, że w piątek rano do Polski miało dotrzeć 268 tys. dawek szczepionki AstraZeneca. Ostatecznie dawek będzie 67 tys., a transport ma przybyć w poniedziałek.

Kuczmierowski mówił, że rano z magazynów wyjechały kolejne dostawy do punktów szczepień, a wobec braku dostawy AstraZeneki rozdysponowano szczepionki innych producentów, które znajdowały się w magazynach.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych przekazał także, że w kwietniu do Polski ma dotrzeć 6,5 mln dawek szczepionek, w maju ok. 10 mln, w czerwcu - ok. 15 mln.