Reklama
Rozwiń
Reklama

Dane osobowe: szersze przetwarzanie niepokoi RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich jest zaniepokojony projektowanymi zmianami w kierunku rozszerzenia zakresu przetwarzania danych osobowych.

Publikacja: 13.01.2017 10:29

Dane osobowe: szersze przetwarzanie niepokoi RPO

Foto: 123RF

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zwróciło się do Rzecznika Praw Obywatelskich o przekazanie ewentualnych uwag do przygotowanego przez Ministerstwo projektu ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności, ustawy o opłacie skarbowej, oraz ustawy - Prawo o aktach stanu cywilnego. Projekt został udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Projekt przewiduje zmiany we wskazanych ustawach dotyczące m.in. uchylenia przepisów związanych ze zniesieniem obowiązku meldunkowego, rozszerzenia zakresu przetwarzania danych osobowych dotyczących martwego dziecka, czy rodziców dziecka. Rzecznika Praw Obywatelskich zaniepokoiły projektowane zmiany w kierunku rozszerzenia zakresu przetwarzania danych osobowych.

Należy też zwrócić uwagę, że o projektowanej ustawie już wcześniej pisały media.

W odpowiedzi na pismo Ministerstwa dotyczące przedstawienia uwag do projektu ustawy, Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się, więc do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o wyjaśnienie:

w jakim celu nastąpiło, wprowadzone w projekcie ustawy, rozszerzenie zakresu przetwarzania danych osobowych dotyczących martwego dziecka, biorąc pod uwagę treść art. 51 ust. 2 Konstytucji, w jakim celu nastąpiło, wprowadzone w projekcie ustawy, rozszerzenie zakresu przetwarzania danych osobowych dotyczących rodziców dziecka, tj. o dane dotyczące stanu cywilnego matki dziecka i daty zawarcia małżeństwa rodziców dziecka biorąc pod uwagę treść art. 51 ust. 2 Konstytucji RP.

Reklama
Reklama

W ocenie Rzecznika, uzasadnienie przedstawionego do opiniowania projektu ustawy nie pozwala przyjąć, że rozszerzenie zakresu zbierania tych danych jest, w świetle Konstytucji, niezbędne.

Krajowy System e-Faktur (KSeF)
Mała firma w KSeF. Jak wystawić i odebrać fakturę? I za to nie płacić
Sądy i trybunały
Przeszukanie w budynku KRS. Małgorzata Manowska mówi o próbie zastraszenia sędziów
Dane osobowe
Czy kamera w osiedlowym śmietniku narusza RODO? Zapadł precedensowy wyrok
Edukacja i wychowanie
Koniec opadających spodni w szkołach. MEN szykuje nowe przepisy
Nieruchomości
Ustalenie miedzy: ewidencja geodezyjna kontra płot. Co orzekł SN?
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama