PKB Ukrainy w pierwszym kwartale tego roku zmniejszy się o 16 proc. rok do roku, powiedział pierwszy wiceminister gospodarki Denis Kudin, cytowany przez agencję Unian. Według prognoz resortu do końca bieżącego roku spadek PKB może wynieść nawet 40 proc. Ministerstwo gospodarki Ukrainy oszacowało szkody spowodowane działaniami wojennymi na 564 miliardy dolarów.

Z powodu rosyjskiej agresji, która niszczy infrastrukturę przemysłową i cywilną Ukrainy, najbardziej ucierpiały branże, w których praca zdalna jest niemożliwa. To transport lotniczy i morski, a także „obszar usług, w którym biznes współpracuje bezpośrednio z konsumentami”. Denis Kudin dodał, że w ciągu ostatnich dziesięciu dni gospodarka kraju „na ogół zaczęła się ożywiać”, biznes wraca do pracy, a rolnicy zaczęli obsiewać pola.

Czytaj więcej

Duża inflacja w Rosji i spadek PKB. Nowe prognozy Fitch

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) przewidział spadek PKB Ukrainy w 2022 roku o 20 proc. EBOR również spodziewa się w tym roku spadku PKB Rosji - o 10 proc. Natomiast Bank Rosji szacuje spadek na 20 proc. w tym roku.

Według EBOR w 2023 r PKB Ukrainy zyska nawet 23 procent, a Rosja zamknie rok z zerowym wzrostem. W procesie odbudowy gospodarki Ukrainy szczególna uwaga zostanie zwrócona na wspieranie przemysłów bezpośrednio zapewniających byt obywatelom i wzmacniających zdolności obronne państwa. To rolnictwo, produkcja żywności, handel detaliczny, usługi komunalne i energetyczne, przemysł ciężki.