Reklama

Przedsiębiorcy w siódmym niebie

Wskaźnik zaufania polskich przedsiębiorstw do gospodarki sięgnął w styczniu najwyższego poziomu od połowy 2008 r. To dobrze rokuje inwestycjom.

Publikacja: 22.01.2018 20:00

Przedsiębiorcy w siódmym niebie

Foto: Fotolia

Jak podał w poniedziałek GUS, tzw. syntetyczny wskaźnik koniunktury gospodarczej (SI), bazujący na ankiecie wśród dyrektorów przedsiębiorstw, wzrósł w styczniu do 113,5 pkt ze 106,5 pkt w grudniu 2017 r. To nie tylko najwyższy odczyt SI od blisko dekady, ale też największa jego zwyżka w historii, sięgającej 2004 r.

GUS podkreślił, że w styczniu poprawiły się nastroje w przemyśle wytwórczym, budownictwie i usługach, pogorszyły się zaś w handlu detalicznym. Przy tym w sektorze usług wskaźnik koniunktury po raz pierwszy od lipca 2011 r. znalazł się powyżej zera, co oznacza, że poziom optymizmu wśród przedsiębiorstw jest wyższy niż przeciętnie w historii danych. W pozostałych sektorach, uwzględnionych przez GUS, taka sytuacja utrzymuje się już od dłuższego czasu.

Tylko 19 zł miesięcznie przez cały rok.

Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Treści, którym możesz zaufać.

Reklama
Dane gospodarcze
Sprzedaż detaliczna lekko poniżej oczekiwań. Są nowe dane GUS
Dane gospodarcze
Najpierw Fitch, teraz Moody's. Kolejna agencja ścina perspektywę polskiego ratingu
Dane gospodarcze
Produkcja przemysłowa w sierpniu 2025 rośnie, budowlanka mocno w dół – dane GUS zaskakują
Dane gospodarcze
Przeciętne wynagrodzenie w firmach rośnie wolniej od oczekiwań. Zatrudnienie spada
Dane gospodarcze
Fed obniża stopy procentowe. Do końca roku możliwe jeszcze dwa cięcia
Reklama
Reklama