Stan zagrożenia epidemicznego wprowadzono 16 maja 2022 r.. Zastąpił on stan epidemii, obowiązujący w Polsce od 20 marca 2020 r. W końcu października 2022 r., na mocy nowelizacji rozporządzenia w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego, obowiązek noszenia maseczek w szpitalach i aptekach przedłużono do 31 grudnia 2022 r.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że nie wyklucza zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego od stycznia, choć, jak powiedział, "potrzebujemy jeszcze chwili czasu, aby specjaliści nam doradzili, czy to jest ten moment, w którym możemy sobie na to pozwolić".

Czytaj więcej

Minister zdrowia: maseczki w lecznicach i aptekach zostaną z nami na dłużej

Pytany podczas wtorkowej konferencji prasowej o tę deklarację  premiera, minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził, że jest to ten moment epidemii, kiedy "mamy najmniejszy stosunkowo poziom zachorowań, porównując chociażby z poprzednimi okresami".

"Trwa dyskusja na ten temat, jaki okres będzie okresem optymalnym, ale chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że oprócz przeglądu naszych wewnętrznych regulacji, które dotyczą stanu zagrożenia epidemicznego, o którym mówił wczoraj pan premier, również patrzymy na to, co się dzieje po stronie organizacji międzynarodowych, czy inne kraje również się wycofują. Na razie przede wszystkim monitorujemy sytuację, analizujemy kontekst prawny tego stanu zagrożenia epidemicznego i te decyzje będziemy podejmowali, mając z jednej strony informacje wynikające z przeglądu prawnego, ale z drugiej strony, mając też rozeznanie z tego, jakie trendy są realizowane na świecie, jaka jest ocena instytucji międzynarodowych, instytucji zajmujących się kontrolą zakażeń" – skomentował Niedzielski.