Ciało Lisy-Marii Kellermayr, lekarki, która często udzielała wywiadów mediom na temat walki z pandemią koronawirusa i promowania szczepień, zostało znalezione w piątek w jej gabinecie w Górnej Austrii.

Media cytowały prokuratorów, którzy powiedzieli, że znaleźli list pożegnalny i nie planują autopsji.

Śmierć lekarki, która według austriackiego stowarzyszenia lekarzy odzwierciedla szerszy trend gróźb wobec personelu medycznego, wstrząsnęła krajem. - Nienawiść wobec ludzi jest niewybaczalna. Ta nienawiść musi się wreszcie skończyć - apelował tamtejszy minister zdrowia Johannes Rauch.

Czytaj więcej

Prof. Fal: Odporność na koronawirusa lepiej nabywać przez szczepienie, a nie chorując na COVID-19

Do samobójstwa lekarki odniósł się także Adam Niedzielski. „Ta śmierć dobitnie pokazuje, że tzw. ruchy antyszczepionkowe to nie jest kwestia jakiejś większej idei” - ocenił na Twitterze szef resortu zdrowia.

„Zaprzeczanie zdrowemu rozsądkowi to mniej groźna strona tych grup. Dziś widzimy mroczniejszą stronę” - dodał minister.

W poniedziałek wieczorem w centrum Wiednia ma odbyć się uroczystość upamiętniającą lekarkę.

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń

Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, potrzebuje pomocy, zadzwoń pod numer infolinii Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym pod numerem 800 70 22 22. Infolinia jest bezpłatną i całodobową usługą, która może zapewnić osobom o skłonnościach samobójczych lub ich otoczeniu wsparcie, informacje i pomoc. Infolinia 800 12 12 12 zapewnia wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysowej – to numer dla dzieci, młodzieży i opiekunów.