Rośnie popyt bogatych Rosjan na zagraniczne paszporty. Mała Malta ma wzięcie w ostatnich trzech latach. Zgodnie z informacją opublikowaną na stronach rządu Malty, gazeta RBK naliczyła ponad 730 znanych Rosjan i ich rodzin, przede wszystkim z kręgów biznesowych.

Dostali oni maltańskie paszporty jako uczestnicy programu „Obywatelstwo za inwestycje”, który funkcjonuje na Malcie od końca 2013 r. Minimalna kwota inwestycji uprawniająca do ubiegania się o obywatelstwo Malty wynosi 880 tys. euro plus opłaty i prowizje.

Na liście jest m.in. Arkadij Wołoż założyciel i współwłaściciel największego koncernu internetowego Rosji - grupy Yandex, w raz z członkami swojej rodziny. Maltańczykiem został też Borys Minc z rodziną, właściciel jednej z czołowych w Rosji firm dewelopersko-inwestycyjnych - 01 Properties; a także Aleksandr Nesis (ICT Holding Ltd.).

W spisie obywateli Malty figuruje też Aleksandr Mietieczin, współwłaściciel największego producenta wódki w Rosji - Beluga Group; jeden z największych posiadaczy ziemskich Igor Chudokormow oraz Aleksiej Mariej dyrektor zarządzający i wiceprezes największego prywatnego banku Rosji - Alfa-bank.. Ten ostatni w listopadzie 2017 r ustąpił ze stanowisk i z całą rodziną wyjechał do Londynu.

Wołoż potwierdził RBK posiadanie maltańskiego obywatelstwa, tłumacząc to prowadzeniem biznesów w Europie i świecie. Zaznaczył, że wciąż jest też obywatelem rosyjskim i wykonuje wszystkie wymagane rosyjskim prawem wymogi.

Na liście obywateli Malty są też wysocy menadżerowie Kaspersky Lab. i Paweł Graczew - dyrektor generalny największego rosyjskiego producenta złota - Polyus Gold.