Ponad 32 tys. osób w kraju zarabia rocznie co najmniej 1 mln zł. Z kolei aktywami wartymi co najmniej 1 mln dol. może się pochwalić 116 tys. osób – wynika z dorocznego raportu firmy KPMG. Firma podaje, że w 2018 r. w Polsce mieszkało już ponad 234 tys. osób zarabiających ponad 20 tys. zł miesięcznie, z czego blisko 67 tys. zarabiało powyżej 50 tys. zł.

Bardzo dynamicznie rośnie liczba Polaków o rocznych dochodach przekraczających 1 mln zł, w 2018 r. było ich już 32,1 tys., co oznacza wzrost o 38,4 proc. w ujęciu rocznym. Najwięcej najbogatszych mieszka w województwach mazowieckim, wielkopolskim i małopolskim. W sumie w 2018 r. liczba dobrze zarabiających Polaków, czyli o miesięcznych zarobkach ponad 7,1 tys. zł brutto, przekroczyła 1,4 mln osób, których łączne dochody wyniosły 319 mld zł. Zgodnie z szacunkami KPMG w 2019 r. liczba dobrze zarabiających osób wyniesie blisko 1,6 mln, a ich łączny dochód wzrośnie o 12,6 proc. i będzie nadal rosnąć.

– Szacujemy, że w ciągu najbliższych pięciu lat liczba osób dobrze zarabiających w całym kraju zwiększy się do 2 mln – mówi Andrzej Marczak, partner w KPMG w Polsce.

Wpływa to na perspektywy polskiego rynku dóbr luksusowych, który w tym roku wzrośnie o 5,4 proc. w stosunku do poprzedniego, a jego wartość wyniesie ponad 25 mld zł. Największym segmentem stanowiącym niemal dwie trzecie rynku luksusu w naszym kraju Polsce pozostają samochody luksusowe i premium, a jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi tego rynku są usługi hotelarskie i spa. Do 2024 r. segment ten może wzrosnąć nawet o blisko 60 proc. Szybko rośnie też sektor luksusowej biżuterii, kosmetyków, a także odzieży i dodatków.

Ostatnim znaczącym debiutem na naszym rynku był pierwszy salon francuskiej marki Hermes, ale na tym rozwój sektora się nie skończył. Lista wielkich nieobecnych w Polsce potentatów tego rynku jest nadal długa, ale w najbliższych latach powinna się skracać.