ArcelorMittal uratuje największą stalownię w Europie

ArcelorMittal porozumiał się ze związkami zawodowymi w sprawie planowanego przejęcia największej stalowni w Europie, Ilva, do czego może dojść za kilka dni, gdy Włochom skończy się gotówka.

Aktualizacja: 06.09.2018 17:29 Publikacja: 06.09.2018 17:07

ArcelorMittal uratuje największą stalownię w Europie

Foto: Adobe Stock

Największy na świecie producent stali podpisał w 2017 r. wstępne porozumienie o kupnie Ilvy, ale nowy rząd w Rzymie po dojściu do władzy w czerwcu zakwestionował ważność tamtej umowy zarzucając jej różne niedokładności.

Czytaj także: ArcelorMiittal poprawi ofertę na Ilvę

W związku z perspektywą wyczerpania we wrześniu zasobów finansowych włoskiej huty i utraty kilku tysięcy miejsc pracy główny oponent kontraktu, wicepremier Luigi Di Maio z Ruchu 5 Gwiazd (M5S) oświadczył po osiągnięciu przez związki porozumienia, że nie będzie już sprzeciwiać się przejęciu firmy. - Ta umowa oznacza, że anulowanie przetargu nie będzie w interesie publicznym - powiedział. Jego ugrupowanie domagało się wcześniej zamknięcia najbardziej trującej włoskiej huty w Taranto na południu.

Na podstawie osiągniętego porozumienia ArcelorMittal zgadza się zachować 10 700 pracowników z załogi 13 500 ludzi, o 500 więcej niż proponował początkowo oraz obiecał 250 mln euro na program osłonowy dla zwalnianych pracowników.

Nowy właściciel Ilvy zobowiązał się ponadto do poprawy działań zmniejszających skażenie w Taranto, gdzie kilkuset mieszkańców zmarło na raka.

Rządowy partner M5S, Liga przyjęła z zadowoleniem epilog całej sprawy, a jej przywódca, wicepremier Matteo Salvini stwierdził, że interwencja Di Maio zmusiła ArceloraMittala do poprawienia warunków. - Di Maio wypadł lepiej od swych poprzedników, przeszedł od słów do czynów - dodał.

Ilva powstała w latach 60. w ramach uprzemysławiania biednego południa kraju. W szczytowym okresie produkowała ponad 10 mln ton stali rocznie, ale w 2012 r. doszło do interwencji władz, które uznały, że hutę trzeba oczyścić pod względem ekologii albo zamknąć. W 2015 r znalazła się pod zarządem komisarycznym, a po ograniczeniu jej norm szkodliwych emisji zmniejszyła wytopy do poniżej 5 mln ton rocznie i traciła 30 mln euro co miesiąc.

ArcelorMittal twierdzi, że dzięki swej technologii potrafi przywrócić rentowność hucie. Poza kupieniem jej za 1,8 mld euro zainwestuje 1,2 mld w zwiększenie wydajności i 1,1 mld w ograniczenie skażeń.

Biznes
Kłopoty producenta leku Ozempic. Prezes rezygnuje ze stanowiska
Biznes
Łączą się dwaj najwięksi operatorzy telewizji kablowej w USA
Biznes
Postulaty gospodarcze kandydatów na Prezydenta. Putin nie przyleciał do Turcji
Biznes
Brytyjski koncern Jaguar nie planuje produkcji samochodów w USA
Biznes
Tysiące dronów Macierewicza wreszcie dolecą. MON kupuje Warmate’y