Na razie jednak włączyła się u nas w jej realizację zaledwie setka firm, instytucji i organizacji pozarządowych. Niewiele jak na jedną z większych i najszybciej rosnących gospodarek w Europie.
Wzrost gospodarczy i godna praca; odpowiedzialna konsumpcja i produkcja, innowacyjność- przemysł i infrastruktura, zrównoważone miasta i społeczności, dobra jakość edukacji i równość płci – to sześć najważniejszych dla polskiego biznesu z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (z angielska- SDG), które przed trzema laty przyjęły 193 państwa członkowskie ONZ (w tym Polska) w ramach Agendy 2030. Wyznacza ona 17 ogólnych celów i 193 szczegółowych zadań na rzecz zrównoważone o rozwoju świata do 2030 roku.
Przykład idzie z góry
W Polsce Agenda 2030 zajmują się na razie głównie przedstawiciele rządu ( na czele z Ministerstwem Przedsiębiorczości Technologii, które koordynuje u nas działania związane z SDG), organizacje pozarządowe i eksperci ds. CSR. Jednak powoli koncepcja zrównoważonego rozwoju zaczyna przenikać także do biznesu. Tym bardziej, że z raportu Światowej Rady Biznesu na rzecz zrównoważonego Rozwoju wynika, że realizacja celów i zadań wytyczonych w Agendzie 2030 – może dać światowej gospodarce impuls innowacyjno-rozwojowy o łącznej wartości12 bilionów dolarów rocznie. Co z kolei doprowadzi do stworzenia na świecie ok. 380 milionów nowych miejsc pracy.
Polska stara się realizować równolegle praktycznie wszystkie SDG, gdyż Agenda 2030 z wytyczonymi w niej celami została włączona w rządowy projekt. Do realizacji wszystkich 17 celów zmierza bowiem rządowa Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli Plan Morawieckiego.
W tym roku – by uczcić 100-lecie niepodległości - Polska poddała się też dobrowolnemu przeglądowi wdrażania SDG; w lipcu zaprezentowaliśmy w Nowym Jorku specjalny raport podsumowujący nasze postępy. Te zresztą monitoruje także GUS, który na swojej stronie publikuje wskaźniki zrównoważonego rozwoju dotyczące różnych kwestii- od postępu walki z ubóstwem, wyników testów PISA, do udziału kobiet na stanowiskach kierowniczych i jakości powietrza.