„Przedstawiliśmy kolegom plan technicznych działań, które zostały uzgodnione z kolegami z Białorusi. Jeżeli zaczniemy go realizować od jutra (24 maja), to na 9-10 czerwca czysta ropa popłynie do Polski. Kolegom (z Polski - red.) ten plan się spodobał i potrzebują krótkiego czasu na jego analizę” - poinformował Siergiej Andronow, wiceprezes Transneft, cytowany przez agencję Prime.

Rozmowy polsko-rosyjsko-niemieckie w Warszawie poświęcone były sytuacji z naftociągiem „Przyjaźń”. Polska i Niemcy wciąż nie otrzymują stamtąd czystej ropy; w rurach zalega zanieczyszczony chlorkami organicznymi surowiec.

Polski operator naftociągu PERN potwierdził, że pierwszą nitkę „Przyjaźni” można na terenie Polski uruchomić 9 czerwca. Jednak „pod warunkiem uznania reklamacji złożonych przez niemieckie i polskie rafinerie. (…) Wcześniej zostanie on oczyszczony z zachlorowanej ropy, który to plan zadeklarowała strona rosyjska.

Jednocześnie strona rosyjska zobowiązała się, że do 1 lipca wszystkie trzy nitki rurociągu „Przyjaźń” zostaną oczyszczone, co oznacza że do Polski nie trafi żadna dodatkowa partia zanieczyszczonej ropy.

Zgodnie z ustaleniami z klientami, PERN będzie przekazywał w tym czasie do rafinerii surowiec o uzgodnionych normach jakościowych, nie przekraczających dopuszczalnych stężeń chlorków organicznych. Przyjęte rozwiązania oznaczają, że polski system przesyłowy w ciągu najbliższych pięciu miesięcy zostanie w pełni oczyszczony” - głosi dzisiejszy komunikat PERN.

Kolejne rozmowy zaplanowane są na 3 czerwca w Moskwie.