Blue Origin, firma założyciela Amazona, nie ujawniła nazwiska zwycięzcy po zakończeniu aukcji internetowej. Tajemniczego pasażera poznamy przed lotem, który ma się odbyć 20 lipca, w 52. rocznicę lądowania Neila Armstronga i Buzza Aldrina na Księżycu.

Będzie to pierwszy start rakiety New Shepard firmy Blue Origin z ludźmi na pokładzie, który zapoczątkuje działalność firmy w zakresie turystyki kosmicznej. Piętnaście poprzednich lotów testowych rakiety zakończyły się sukcesem.

Sobotnia aukcja zakończyła się po ponad miesiącu internetowych licytacji, które do piątku osiągnęły wartość 4,8 mln dolarów. Według Blue Origin do przetargu zgłosiło się ponad 7,5 tys. osób ze 159 krajów. W sobotniej aukcji wzięło udział ponad 20 najwyżej licytujących. Kwota zwycięskiej oferty zostanie przekazana na fundację Blue Origin, Club for the Future, której misją jest promowanie nauk ścisłych, inżynierii i techniki wśród młodych ludzi.

Całkowicie zautomatyzowana kapsuła może przewieźć do sześciu pasażerów, z których każdy ma własne duże okno, które umożliwi pasażerom podziwianie widoków. Lot potrwa 11 minut. Według informacji podanych przez agencję AP dyrektor sprzedaży Blue Origin, Ariane Cornell, powiedziała po aukcji, że czwarte i ostatnie miejsce na debiutancki lot załogowy zostanie ogłoszone wkrótce.

Jeśli lot dojdzie do skutku, to Jeff Bezos zostanie pierwszym z miliarderów, którzy polecą w kosmos.