Departament obrony USA zatwierdził drugą transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 150 mln dol. Poinformował o tym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na portalu społecznościowym:

„Ważne wieści od naszych partnerów. Departament obrony USA zatwierdził drugą część pomocy na 2021 r na wzmocnienie naszego bezpieczeństwa. To kwota 150 mln dol. Jestem wdzięczny Białemu Domowi za niezwykle ważny wkład we wzmocnienie obronności armii i ratowanie życia naszych żołnierzy "- napisał Zełenski.

Pieniądze te strona ukraińska może wydać na szkolenia, wyposażenie i konsultacje eksperckie, aby pomóc Siłom Zbrojnym Ukrainy „zachować integralność terytorialną kraju, chronić granice i poprawić współdziałanie z NATO" - wyjaśnia departament obrony. Amerykanie są zdania, że ??Ukraina poczyniła w tym roku wystarczające postępy w reformach obronnych, zgodnie z wymogami Ustawy o bezpieczeństwie narodowym.

Agencja Unian przypomina, że Biały Dom w marcu zapewnił Ukrainie pomoc w wysokości 125 mln dol. w ramach Inicjatywy Wsparcia Bezpieczeństwa. Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że fundusze zostaną przeznaczone na szkolenie ukraińskiego wojska, zapewnienie sprzętu i wsparcia doradczego, aby pomóc ukraińskim siłom zbrojnym chronić „integralność terytorialną kraju, jego granice i poprawić kompatybilność z NATO". „Ten krok potwierdza gotowość Stanów Zjednoczonych do dostarczenia uzbrojenia, aby pomóc Ukrainie lepiej bronić się przed rosyjską agresją" – powiedział Kirby.

Choć tego głośno nikt nie mówi, nie tylko broń, ale także usługi doradcze, oraz szkolenia pochodzić będą najprawdopodobniej w całości z USA. W ten sposób pieniądze wydane na pomoc Ukraińcom, wrócą do Stanów Zjednoczonych. W budżecie obronnym Pentagonu na 2021 r. zapisano udzielenie pomocy Ukrainie w łącznej wysokości 250 mln dolarów.