Polska firma bliżej produkcji szczepionki

Umowa z amerykańskim producentem szczepionek to pierwszy krok w kierunku potencjalnego kontraktu na wytwarzanie preparatu na skalę komercyjną.

Aktualizacja: 04.03.2021 05:56 Publikacja: 03.03.2021 20:26

Polska firma bliżej produkcji szczepionki

Foto: Adobe Stock

Czytaj także: Minister zdrowia: Do końca wakacji wszyscy chętni mają być zaszczepieni przeciw COVID-19

Mabion, polska firma biotechnologiczna, zawarł z amerykańskim Novavaksem umowę na transfer technologii i próby techniczne dotyczące produkcji antygenu kandydata na szczepionkę na Covid-19. Wywołało to euforię inwestorów giełdowych. W środę akcje Mabionu notowane na warszawskiej giełdzie poszybowały w górę o prawie 90 proc.

Umowa z Novavaksem dotyczy produkcji serii technicznej substancji czynnej (antygenu do NVX-CoV2373), która jest głównym składnikiem szczepionki przeciw Covid-19 amerykańskiej firmy. Jeśli testy zakończą się pomyślnie, Mabion będzie mógł się włączyć w łańcuch produkcyjny Novavaksu i wytwarzać substancję czynną szczepionki. Po zakończeniu testów i uzyskaniu przez Amerykanów zezwoleń na dopuszczenie szczepionek do użytku Mabion i Novavax przejdą do etapu rozmów w sprawie umów i potencjalnych zamówień na produkcję na skalę komercyjną.

Amerykanie nie zakończyli jeszcze wszystkich testów swojej szczepionki. Wyniki są jednak bardzo obiecujące, bo wskazują na 90 proc. skuteczności.

Preparat Novavaksu bazuje na tradycyjnej technologii, nie jest zatem oparty na technologii mRNA jak szczepionki od Pfizera czy Moderny, dzięki czemu powoduje mniej efektów ubocznych. – Nasz zespół ekspertów i infrastruktura produkcyjna są gotowe, by rozpocząć prace nad optymalizacją i zwiększeniem skali produkcji kandydata na szczepionkę firmy Novavax. Cieszymy się z możliwości bliskiej współpracy z Novavaksem, która – po zakończeniu transferu technologii i przeprowadzeniu z sukcesem produkcji serii technicznej i testowej – może otworzyć drogę do produkcji szczepionki na skalę komercyjną – wyjaśnia Dirk Kreder, prezes Mabionu.

Choć zarząd Mabionu podkreśla, że na obecnym etapie jest za wcześnie na określenie skali współpracy z Novavaksem oraz zakresu prac, które ostatecznie będą realizowane, analitycy nie mają wątpliwości, że jest to ogromna szansa dla spółki.

– Mabion ma silne kompetencje w produkcji białek rekombinowanych, certyfikacje zakładu produkcyjnego w standardzie GMP od EMA i GIF, zaś technologia szczepienia oferowanego przez Novavax może górować nad obecnie oferowanymi typami szczepionek (skuteczność prewencji zakażania, warunki przechowywania preparatu). Z tego powodu liczba zamówień dla Novavaksu z rynku globalnego systematycznie wzrasta – wskazuje Katarzyna Kosiorek, analityk Trigon DM.

Jej zdaniem kluczem do oceny potencjału współpracy będzie oczywiście rejestracja i dopuszczenie preparatu Novavaksu do sprzedaży (projekt jest na etapie III fazy badań klinicznych), oszacowanie zdolności produkcyjnych Mabionu oraz ujawnienie finansowych szczegółów współpracy.

– Ze względu na brak informacji o warunkach finansowych współpracy trudno oceniać wpływ na przychody, ale potencjał jest istotny. Zakończony sukcesem transfer technologii i włączenie polskiej spółki do grona firm produkujących szczepionki na Covid-19 będzie stanowić mocny element budowania wartości spółki w kolejnych okresach – uważa Kosiorek.

W związku z umową z Novavaksem Mabion będzie mógł skorzystać z finansowania do 40 mln zł z Polskiego Funduszu Rozwoju na zwiększenie mocy produkcyjnych. Ponadto, w ramach opracowanej przez zarząd spółki długoterminowej strategii finansowania, prowadzone są działania zmierzające do pozyskania inwestora strategicznego i kolejnego podwyższenia kapitału zakładowego spółki.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Materiał Promocyjny
Świat w Smart TV
Biznes
iPhony będą produkowane w Indiach. Foxconn otwiera nową fabrykę w 2024 r.
Biznes
Poczta na równi pochyłej. Państwowy moloch ma problem
Biznes
Chińska gwiazda bankowości siedzi w areszcie. Władze twierdzą, że za korupcję
Biznes
Europa podwaja flotę powietrzną do walki z pożarami lasów