Prof. dr hab. Halina Brdulak, mgr inż. Paweł Michalski
- Ranking prezentuje operatorów TSL pochodzenia europejskiego (tj. takich, których właścicielem jest kapitał europejski), którzy w roku 2007 osiągnęli przychody co najmniej 1 mld euro, a znaczna część operacji prowadzonych przez te firmy – zdaniem autorów – jest działalnością logistyczną. Został stworzony na podstawie wiedzy autorów rankingu oraz informacji dostępnych w Internecie. Wykorzystano również informacje prezentujące największe firmy, dostępne w krajach UE. Dołożono największych starań, aby prezentowana lista była kompletna.
- Z rankingu z kilkoma wyjątkami wyłączono poczty, europejskich przewoźników kolejowych oraz linie lotnicze, dystrybutorów prasy oraz wewnętrznych operatorów logistycznych. Jak wspomniano powyżej, nie ma w nim też firm, które działają w Europie, zostały w Europie założone, jednak obecnie znajdują się w rękach inwestorów spoza Europy.
Zostały one wyłączone ze względu na inne zasady ujawniania informacji lub politykę nieujawniania informacji, mimo iż w przypadku niektórych wiadomo, że przekroczyły one pułap przychodów 1 mld EUR. W przypadku koncernów prowadzących również działalność poza TSL – tam, gdzie było to możliwe – zamiast pozycji „grupa spółek TSL” wybrano „segmenty działalności TSL”. – W kilku przypadkach było to konieczne, ponieważ podział na segmenty działalności nie odpowiada podziałowi prawnemu na spółki.
- Ranking opiera się na informacjach finansowych z oficjalnych raportów podpisanych przez audytorów. W przypadku spółek prywatnych, które tego rodzaju raportów nie publikują, informacje pochodzą ze stron internetowych firm lub informacji nadesłanych przez centrale grup spółek. Część informacji dodatkowych pochodzi z innych serwisów internetowych, w tym z serwisów giełdowych.