Joanna Karman, reprezentantka Skarbu Państwa na środowym zgromadzeniu akcjonariuszy PZU, zaproponowała zdjęcie z porządku obrad punktu o przywróceniu absolutoriów byłym członkom władz spółki. Następnie siłą głosów skarbu przegłosowała swój wniosek. Podczas WZA za 2006 rok Skarb zdecydował o nieudzielaniu absolutoriów zarządowi kierowanemu przez Cezarego Stypułkowskiego.
– Jesteśmy rozczarowani takim obrotem sprawy – mówi Michał Nastula, prezes Eureko Polska.
– Zwłaszcza że nie było uzasadnienia do nieudzielenia tych absolutoriów. Utrzymywanie takiego stanu jest złe dla spółki – dodaje. Wcześniej inwestor uzależniał powrót swoich przedstawicieli do zarządu PZU od przywrócenia absolutoriów. Czy przebieg środowego WZA oznacza, że zarząd największego polskiego ubezpieczyciela pozostanie trzyosobowy (są w nim tylko osoby wyznaczone przez skarb)? – Spółka przyjęła nową strategię i musimy się zastanowić, czy jej wprowadzenie nie wymaga powrotu do zarządu naszych przedstawicieli – mówi szef Eureko w Polsce. Nie chce powiedzieć, kiedy miałoby to nastąpić. Skąd taka decyzja skarbu? Czy absolutoria są kartą przetargową w sporze o kontrolę nad PZU? – Pewne kwestie nie zostały do końca wyjaśnione i dlatego WZA nie mogło się zająć sprawami absolutoriów – wyjaśnia rzecznik skarbu. Nie chce mówić o szczegółach. Inwestor domaga się dokończenia prywatyzacji i sprzedania mu dodatkowego pakietu akcji PZU. Polskę oskarża o opóźnianie transakcji, która miała zostać zawarta w 2001 roku. Międzynarodowy arbitraż uznał nasz kraj za winny tych opóźnień. W drugiej części postępowania arbitrażowego Eureko domaga się od Polski 35,5 mld zł odszkodowania.
Od początku roku strony sporu rozmawiały o ewentualnej ugodzie. W końcu czerwca negocjacje zostały zerwane. Przez trzy miesiące banki inwestycyjne Lehman Brothers i JP Morgan miały wymieniać się informacjami o przeszkodach stojących na drodze do porozumienia. – Nie toczą się żadne rozmowy między Eureko a Skarbem Państwa – mówi Michał Nastula. – Umowy z bankami inwestycyjnymi wygasły 30 września – przypomina. Maciej Wewiór, rzecznik resortu skarbu, zapewnia, że Lehman Brothers nadal pracuje nad rozwiązaniem sporu.
[ramka]Konflikt o PZU trwa od siedmiu lat. Elementem sporu jest nieudzielenie absolutorium byłym członkom władz spółki. Wśród nich jest Gerard van Olphen, główny negocjator ugody ze strony Eureko. [/ramka]