KNF częściowo dziękuje akwizytorom

Akwizytorzy OFE mogą zostać pozbawieni możliwości pozyskiwania klientów od konkurentów. KNF pracuje nad zmianą w systemie akwizycji na rynku wtórnym

Publikacja: 23.01.2009 01:38

KNF częściowo dziękuje akwizytorom

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

– Chcemy, by decyzje podejmowane przez klientów OFE o zmianie funduszu emerytalnego były bardziej racjonalne – mówi „Rz” Sławomir Pomarański, zastępca dyrektora departamentu emerytalnego nadzoru normatywnego w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Nadzór pracuje nad rekomendacjami zmian w systemie akwizycji na rynku wtórnym. Oficjalne stanowisko w tym zakresie przedstawi resortowi pracy, który przygotowuje nowelizację ustawy o funduszach.

– Naszym celem jest eliminacja patologii na rynku transferów, czyli np. tzw. „ratowników”, którzy uniemożliwiają opuszczenie funduszu przez klienta. Chcemy też doprowadzić do jakościowej konkurencji między OFE, czyli konkurencji wynikami inwestycyjnymi – mówi Sławomir Pomarański. Dodaje, że efektem tych zmian ma być też obniżenie kosztów akwizycji.

[wyimek]2,8 mln członków OFE (spośród blisko 14 mln) zdecydowało się do tej poryna zmianę funduszu emerytalnego [/wyimek]

Nadzór chce, by to klient sam inicjował zmianę funduszu, a nie – jak teraz – wynikało to z działalności akwizytora. Członek OFE będzie więc mógł korespondencyjnie (e-mailem, listem, telefonicznie lub faksem) zgłosić się do nowego funduszu, gdy podejmie decyzję o zmianie dotychczasowego. Następnie nowy fundusz wyśle mu formularz zawarcia umowy, który klient po podpisaniu odeśle. – Klient zyska czas na przemyślenie raz jeszcze swojej decyzji. Powinien też otrzymać od funduszu wraz z formularzem prospekt oraz informacje o konsekwencjach zmiany OFE i ewentualnych kosztach z tym związanych – wyjaśnia Sławomir Pomarański.

Obecnie każdy, kto chce zmienić OFE, zgłasza się do nowego i równocześnie informuje stary o zmianie funduszu. Oba fundusze przesyłają też informacje do ZUS. Jeden, że pozyskał klienta, a drugi informacje o zgromadzonych środkach na koncie odchodzącego klienta.

– W naszym pomyśle osoba kontaktuje się już wyłącznie z nowym OFE, a ten informuje ZUS o pozyskaniu klienta. Następnie to ZUS informuje stary fundusz klienta, że podpisał on umowę z nowym i do niego już nie będą wpływać nowe składki. Jednocześnie prosi o przekazanie dotychczas zgromadzonych środków w najbliższej wypłacie transferowej – tłumaczy dyrektor z KNF.

Biznes
Przenieśli produkcję z Polski do Niemiec i Rumunii. Grupowe zwolnienia na Pomorzu
Biznes
Państwowa agencja chce przejąć dawną spółkę Marka Falenty
Biznes
Totalizator Sportowy ma nowego prezesa. Została nim była podsekretarz stanu w MSZ
Biznes
Polski potentat meblarski rozważa przejęcia za granicą. Kto jest na celowniku?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Jak wzrost wydatków na zbrojenia wpłynie na gospodarkę?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego