– Mur zostanie rozebrany 1 lipca o godz. 9, obie strony sporu przystały na tę propozycję – mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW. – Cegiełki z rozebrania muru zostaną sprzedane. Ich zakup zadeklarowali zarówno przedstawiciele zarządu spółki, związkowcy, jak i samorządowcy.
Pieniądze uzyskane ze zbiórki zostaną przeznaczone na kolonie organizowane przez ochronkę działającą przy parafii Miłosierdzia Bożego w Jastrzębiu Zdroju oraz przez parafię św. Katarzyny i Opatrzności Bożej w Jastrzębiu Zdroju – dodaje. Organizacje te każdego roku starają się zapewnić wypoczynek dzieciom z rodzin najuboższych, jednak w tym roku mają problemy z powodu braku pieniędzy. Darczyńcy i sponsorzy wycofują się ze wspomagania najuboższych, a koszty pobytów na koloniach rosną. – Ochronka i ks. Wacław Basiak zdecydowali się pomimo wszystko na zorganizowanie kolonii, licząc na dofinansowanie wypoczynku dzieci z funduszy unijnych. Niestety wsparcia finansowego im nie przyznano, co grozi odwołaniem wyjazdów – mówi Jabłońska-Bajer.
Kontrowersyjny mur był wyrazem sprzeciwu związkowców wobec polityki zarządu spółki. Gdy pikietowali pod biurowcem JSW – zarządu tam nie było. więc górnicy zamurowali wejście do firmy. Prezes Jarosław Zagórowski chciał początkowo, by mur rozebrali ci, co go postawili – jednak personalnie nikt do muru się nie przyznał.