Tymczasem w kwietniu liczba rachunków inwestycyjnych wzrosła o 140 tys. - poinformował dziś Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Na koniec kwietnia banki i biura maklerskie prowadziły w sumie 1,28 rachunków.
- Tak dużego zainteresowania inwestorów nie widzieliśmy na naszym rynku od lat. Nawet oferty takich gigantów jak PKO BP, czy PGNiG nie były w stanie przyciągnąć na rynek kapitałowy aż tylu inwestorów. Liczba prowadzonych przez niektórych brokerów rachunków zwiększyła się nawet o 100 proc., a w ujęciu liczbowym były to wielkości rzędu dziesiątek tysięcy nowych klientów - komentuje Iwona Sroka, prezes KDPW.
Najwięcej klientów w kwietniu zyskał Dom Maklerski PKO BP, w którym liczba ta zwiększyła się o 31,6 tys. Tylko w nim na walory spółki zapisywali się nierezydenci podatkowi, a na dodatkowy pakiet akcji tzw. osoby uprawnione (pracownicy i współpracownicy PZU). Drugi w kolejności okazał się Dom Maklerski BZ WBK, którego liczba prowadzonych rachunków wzrosła o 21,2 tys. w porównaniu z marcem. Na trzecim miejscu pod względem wzrostu liczby prowadzonych rachunków znalazł się Dom Inwestycyjny BRE Banku - wzrost o 16,8 tys. rachunków.
Biorąc pod uwagę procentowy przyrost liczby rachunków w kwietniu, największy wzrost odnotował Dom Maklerski BPS – o 133 proc. (wzrost z 587 do 1370 rachunków), zaraz za nim znalazło się Biuro Maklerskie Alior Banku – przyrost o 108 proc. (z 13,3 tys. do 27,8 tys. rachunków) oraz Dom Maklerski PKO BP z 40-proc. wzrostem liczby prowadzonych rachunków.
Przy okazji oferty PZU padł także nowy rekord systemu depozytowo-rozliczeniowego [i]kdpw_stream[/i], w którym tylko 7 maja zarejestrowano rekordową liczbę operacji dla rynku kasowego (ponad 358 tysięcy). Wtedy KDPW przeprowadziło zapis akcji na rachunkach inwestorów.