W sumie w nowym budynku stacji pras, na jednym poziomie, zamontowano sześć takich urządzeń – poinformowała Jastrzębska Spółka Węglowa, do której należy kopalnia w Ornontowicach
Są to znacznie wydajniejsze i w pełni zautomatyzowane urządzenia, które znacznie poprawią wydajność zakładu i podniosą jakość produkowanego węgla. To pierwsze tego typu urządzenia zamontowane w polskiej kopalni. Prace montażowe trwały zaledwie cztery dni i zostały wykonane unikalną technologią.
– Wykonawca zastosował przy montażu pras technologię polegającą na podniesieniu prasy ważącej około 48 ton w całości, bez rozbiórki na poszczególne elementy, za pomocą specjalistycznego dźwigu o nośności 500 ton i włożeniu jej przez otwarty dach budynku stacji pras na wyznaczone miejsce – mówi Janusz Babczyński, zastępca głównego inżyniera Przeróbki Mechanicznej Węgla i Jakości Produkcji KWK Budryk.
- To bardzo precyzyjna robota - dodaje Roman Chrzęstek, główny inżynier montażu z firmy Carbo Montaż. – Prawdopodobnie pierwszy raz na świecie zastosowano technikę usadowienia pras filtracyjnych w praktycznie wybudowanej hali. Włosi montują te urządzenia w trakcie budowy hali, nigdy nie transportowali pras przez otwarty dach – mówi inżynier Chrzęstek. Zastosowanie tej niecodziennej technologii pozwoli skutecznie skrócić czas realizacji tej inwestycji, aż o pół roku. Przewidywany czas realizacji zadania wynosił do 20 miesięcy od daty podpisania umowy.
- Planowane oddanie tego węzła do odbioru i przeprowadzenia prób technologicznych nastąpi prawdopodobnie już na początku grudnia. Jest to możliwe ponieważ wykonawca staje na wysokości zadania, angażując bardzo doświadczoną kadrę oraz duży potencjał środków technicznych – mówi Janusz Babczyński.