Reklama
Rozwiń

Kursy technologicznych firm biją rekordy

Inwestorzy są przekonani, że sektor IT będzie beneficjentem trwającej pandemii. Czy wyceny nie są jednak za wysokie?

Publikacja: 07.07.2020 21:00

Kursy technologicznych firm biją rekordy

Foto: Adobe Stock

Na amerykańskiej giełdzie spółki technologiczne już od dłuższego czasu są motorem hossy. Trwająca pandemia dodatkowo wzmaga entuzjazm inwestorów. Akcje takich spółek jak Tesla czy Amazon jeszcze nigdy nie były tak drogie. Od marcowego załamania na rynkach notowania Amazona wzrosły o 80 proc., co przekłada się na imponującą kapitalizację przekraczającą 1,5 bln dolarów.

Na warszawskiej giełdzie wyceny technologicznych spółek w ostatnich latach utrzymywały się na stosunkowo stabilnym poziomie, ale od momentu wybuchu pandemii zdecydowanie dominują zwyżki. WIG-informatyka jest o 9 proc. wyżej niż podczas bańki internetowej w 2000 r. Wprawdzie fundamenty spółek technologicznych, ich perspektywy i modele biznesowe są lepsze niż 20 lat temu, ale warto to również skonfrontować ze wskaźnikami wyceny. Mediana parametru C/Z (ceny do zysku) dla spółek IT wynosi 16 i jest o ponad 13 proc. wyższa od średniej z ostatnich trzech lat – zwraca uwagę DM mBanku. Analitycy podtrzymują jednak pozytywne podejście do sektora. Ich zdaniem spółki IT powinny poradzić sobie ze spowolnieniem gospodarczym względnie dobrze. Co więcej, sytuacja kredytowa w tej branży jest korzystna – większość firm dysponuje gotówką netto lub ma niewielkie długi.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Biznes
Polskie start-upy bez pieniędzy, odbudowa Ukrainy i współpraca Paryża z Londynem
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Biznes
Pepco więcej sprzedaje i rusza ze skupem akcji
Biznes
102 przypadki konfiskaty prywatnych majątków w Rosji. Miliardy dolarów na wojnę
Biznes
Największy atak na Ukrainę, InPost z kolejnym przejęciem, Polska celem hakerów
Biznes
Czy grozi nam cybernetyczna kapitulacja? Wojna w internecie się nasila
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama