- Czekamy tylko na decyzję głównego klienta - polskiej armii, by przyspieszyć rozwój całej rodziny modułowych, gąsienicowych pojazdów, opartych na platformie Anders. Od wojska zależy czy priorytet otrzyma wóz wsparcia ogniowego, tzw. lekki czołg, czy bojowy wóz piechoty, w różnych wersjach od opancerzonego transportera po pojazdy dowodzenia i medyczne – mówi Edward E. Nowak prezes Bumaru.
Broń nadzorowana informatycznie
W czwartek w Warszawie szefowie największego, krajowego holdingu zbrojeniowego informowali o finiszu restrukturyzacji obronnej grupy i zakończonej właśnie informatyzacji całej korporacji. Z pomocą IBM Bumar wyposażył swoje spółki w nowoczesne systemy wspomagające zarządzanie SAP ERP i Cognos IBM, do błyskawicznej analizy informacji i danych.
-Cztery lata temu gdy zaczynaliśmy współpracę z IBM tylko dwie spółki z kilkudziesięciu w grupie, dysponowały informatycznymi narzędziami do kontrolingu, zarządzania finansami czy logistyką. Dziś menadżerowie i prezesi mogą na bieżąco śledzić wyniki i analizować efekty swojej pracy - mówi Aldona Wojtczak wiceprezes Bumaru ds. finansowych.
Bumar i IBM nie ujawniają kosztów informatycznych inwestycji. - To wydatek rzędu kilku milionów złotych, który powinien zwrócić się w firmie, w ciągu dwóch - trzech lat – zapewnia wiceprezes Wojtczak.
Siła w dywizjach
Obecnie podstawą zreformowanego Bumaru są produktowe dywizje. Grupa kapitałowa Bumar Żołnierz skoncentrowana jest na wytwarzaniu wojskowego wyposażenia indywidualnego, od masek przeciwgazowych, kamizelek kuloodpornych ( Maskpol Konieczki), przez broń strzelecką i maszynową ( Fabryka Broni Radom, Zakłady Mechaniczne Tarnów), po wyrafinowane elektronicznie przyrządy obserwacyjne, kamery termowizyjne ( b. Przemysłowe Centrum Optyki). Najbardziej jednorodna technologicznie jest dywizja Bumar Amunicja, na czele z amunicyjno- rakietowym Skarżyskim Mesko, poza tym Dezametem, zakładami w Kraśniku i Bolechowie. W najbliższych tygodniach zakończy się integracja warszawsko wrocławskiej spółki Bumar – Elektronika, w której rola lidera przypadła stołecznemu, Przemysłowemu Instytutowi Telekomunikacji. PIT na początku roku przejął majątek radarowego Radwaru i wrocławskiego Dolamu. BE zajmie się radiolokacją, informatyką, integracją systemów i najważniejsze: weźmie na siebie ciężar budowy przeciwlotniczej Tarczy Polski, największego, przedsięwzięcia Bumaru, zaplanowanego na wiele najbliższych lat.