„Potwierdzamy wpłynięcie wspomnianego dokumentu dotyczącego p. Jacka Oko. Wniosek wpłynął 24 lipca" – poinformowało w odpowiedzi na nasze pytania Centrum Informacyjne Sejmu.

To potwierdzenie nieoficjalnej informacji, że w miniony piątek premier Mateusz Morawiecki przekazał do Sejmu wniosek o powołanie na prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej następcy Marcina Cichego, którego kadencję rząd skrócił wprowadzając poprawkę do tarczy antykryzysowej 3.0.

Jak pisaliśmy nowym szefem UKE wskazanym przez premiera ma być związany z Politechniką Wrocławską dr inż. Jacek Oko. Prowadząca nabór Kancelaria Prezesa Rady Ministrów do tej pory nie opublikowała wyników konkursu, choć zapowiadała, że zrobi to niezwłocznie po jego zakończeniu i przed przesłaniem do Sejmu wniosku o powołanie nowego szefa UKE.

Rynek telekomunikacyjny czeka na tę chwilę m.in. dlatego, że – zgodnie z wyjaśnieniami wiceminister cyfryzacji Wandy Buk – to powołany w odpowiednim trybie prezes UKE ma przeprowadzić unieważnioną aukcję tzw. pasma C dla sieci nowej generacji 5G. Aukcja z powodu epidemii i przepisów antykryzysowych została zawieszona, a potem unieważniona.

Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowane jest na 7 sierpnia. W porządku obrad głosowania nad powołaniem prezesa UKE na razie nie ma.