Nienajlepsze wnioski dla branży meblarskiej napływają z raportu firmy badawczej PMR. Wynika z niego, że w ostatnich dwóch latach polski rynek wyposażenia wnętrz kurczył się średnio o 5 proc. rocznie. W rezultacie na koniec 2011 r. osiągnął wartość 12,6 mld zł. Jak zaznaczają eksperci, pierwsza połowa bieżącego roku przyniosła poprawę na rynku, aczkolwiek pogorszenie sytuacji ekonomicznej w drugiej połowie negatywnie odbije się na branży. Analitycy PMR prognozują, że w latach 2012-2014 wartość rynku wyposażenia wnętrz spadnie o ok. 1 proc. Głównym tego powodem ma być przyszłoroczne spowolnienie gospodarcze, które negatywnie wpłynie na konsumpcję prywatną - w tym także dla rynku wyposażenia wnętrz. Zdaniem analityków poprawę sytuacji może nadejść dopiero w 2014 r.

Jak podkreślają eksperci, 2009 r. był jeszcze rokiem, w którym rynek wyposażenia wnętrz nie odczuł znacząco kryzysu finansowego. Było to związane przede wszystkim z wciąż dużym optymizmem konsumenckim i przede wszystkim ze zwiększoną liczbą remontów oraz wykańczaniem mieszkań zakupionych przed kryzysem. Następne dwa lata jednak przyniosły spadek.

Choć rok 2012 rozpoczął się dobrze dla branży wyposażenia wnętrz, jednak jego druga połowa, w związku z pogarszającą się dynamiką wzrostu gospodarczego, przyniesie osłabienie koniunktury. W pewnym sensie można mówić o tymczasowym procesie stabilizacji rynku, co oznacza, że sytuacja utrzyma się na podobnym poziomie jak rok wcześniej. Na mniejszą sprzedaż detaliczną mebli wpływa pogorszenie nastrojów konsumenckich, na które wpływa m.in. brak jasnych przesłanek co do polepszenia się sytuacji gospodarczej na świecie, powoduje powstrzymywanie się klientów od większych wydatków. Dodatkowo, znaczne zaostrzenie polityki kredytowej przez banki, zwiększenie bezrobocia, w dużej części wstrzymanie rozwoju przez przedsiębiorstwa i skupienie się na redukcji kosztów, a także zmniejszenie realnego dochodu gospodarstw domowych, pogłębia ten trend.

Handel detaliczny na polskim rynku meblowym radzi sobie znacznie gorzej niż handel hurtowy produktami przeznaczonymi na eksport. Obecnie sieci sklepów oferujące wyposażenie wnętrz dokonują przeglądu swoich placówek i w związku z tym wśród obserwowanych przez nas sieci specjalistycznych na rynku wyposażenia wnętrz ubyło prawie 130 punktów, pomimo nowych otwarć inicjowanych przez wiele sieci. Bezpośrednie przełożenie na sytuację na rynku wyposażenia wnętrz ma także sytuacja na rynku  budownictwa mieszkaniowego, które od początku kryzysu wciąż nie odnotowuje poprawy.