Choć w tym roku ostatnia czynna w Sosnowcu kopalnia węgla kamiennego Kazimierz-Juliusz nie znalazła się w ścisłej czołówce  liderów bezpieczeństwa pracy to do niej należy rekord – 12 lat fedrunku bez wypadku śmiertelnego. Sosnowiecka kopalnia zdetronizowała poprzednią rekordzistkę - KWK Janinę, której załoga wydobywała węgiel bez ofiar śmiertelnych przez osiem lat.

Liderów wskazują wymierzalne kryteria, na których opiera się konkurs „Bezpieczna Kopalnia", organizowany przez Wyższy Urząd Górniczy, Fundację „Bezpieczne Górnictwo" im. prof. Wacława Cybulskiego oraz Szkołę Eksploatacji Podziemnej. Celem konkursu jest promowanie osiągnięć w zakresie bezpieczeństwa pracy w polskich kopalniach oraz wyróżnianie tych spośród nich, które wykazują największą dbałość o przestrzeganie przepisów i zasad BHP. W Konkursie „Bezpieczna Kopalnia" oceniane i porównywane są wskaźniki bezpieczeństwa pracy w 31 kopalniach wydobywających węgiel kamienny oraz trzech eksploatujących złoża rudy miedzi.

- W konkursie mamy ustalone od wielu już lat rygory oceny sytuacji w zakładach górniczych. Główne kryteria rankingowego sita to: trzy kolejne lata bez wypadków śmiertelnych, liczba wypadków lekkich, liczba kolejnych dni bez wypadku w roku konkursu oraz występujące zagrożenia naturalne, liczebność załogi i wielkość wydobycia w bieżącym roku - wylicza Mirosław Koziura, wiceprezes wykonujący obowiązki prezesa WUG. Podkreśla, że kopalnia Kazimierz - Juliusz nie znalazła się wśród liderów, ponieważ miała słabsze niż  zwycięzcy wskaźniki obrazujące wypadkowość ogółem, w tym liczbę wypadków lekkich. - Jest zakładem małym o trudnym warunkach górniczych. Doceniamy wysiłki sosnowieckiej załogi w utrzymaniu standardów bezpieczeństwa i to przy nie spotykanych w innych kopalniach systemach wydobycia. Zasłużyli na najwyższe uznanie, choć do miejsca na tak zwanym pudle zabrakło im kilka punktów – dodaje Koziura.

W tym roku wszystkie miejsca na podium za wyniki uzyskane w 2013 roku przypadły kopalniom należącym do Kompanii Węglowej. Nagrody laureatom wręczono 27 lutego w Krakowie. Wielka Kapituła Konkursu w kategorii „kopalnia węgla kamiennego" pierwsze miejsce przyznała  ex aequo: KWK Jankowice i KWK Brzeszcze, natomiast II miejsce zajęła KWK Bolesław Śmiały. Laureatami III miejsca ex aequo zostały: KWK Piast oraz KWK Ziemowit. Jurorzy, po raz drugi po ośmioletniej przerwie, uhonorowali malejącą liczbę wypadków śmiertelnych przy pracy w kopalniach rud miedzi, przyznając wyróżnienie dla O/ZG Lubin KGHM Polska Miedź.

W branży górniczej najwięcej niebezpiecznych zdarzeń występuję w kopalniach węgla kamiennego. Dlatego w wieloletniej strategii nadzoru górniczego zakładano, że wskaźnik wypadkowości (liczba wypadków w przeliczeniu na liczbę zatrudnionych) będzie malał o pięć procent rocznie. W ubiegłym roku według wyliczeń WUG jest na poziomie 0,19. To już czwarty rok z rzędu, gdy odnotowywany jest w tym zakresie postęp. - Oczekiwaliśmy zmniejszenia liczby wypadków o 25 proc., a uzyskaliśmy 31,8 procent. Taki wynik cieszy. Lepsze wskaźniki wypadkowości wynikają nie tylko ze zmiany mentalności kierownictwa kopalń i samych górników. Zachowanie ludzi było wzmocnione sprzyjającymi bezpieczeństwu inwestycjami, lepszą organizacji pracy i większą konsekwencja i sprawnością działania kopalnianego nadzoru –  zaznacza Koziura.