Amerykański Mondelez (dawniej Kraft), właściciel m.in.marki Jacobs łączy siły z holenderskim koncernem Douwe Egberts Master Blenders, właścicielem marki Senseo. Nowa firma - z siedzibą w Holandii - będzie nosić nazwę Jacobs Douwe Egbert.

Nowy koncern, według analityków, będą miały roczne obroty w wysokości ponad 5 mld euro (ponad 7 mld dol.). Mondelez będzie miał 49 proc. udziałów w firmie, za które otrzymał 5 mld dolarów (3,58 mld euro).

Mondelez jest największym na europejskim rynku producentem kawy. Koncern zajmuje 17 proc. światowego rynku kawy - ziarnistej, rozpuszczalnej oraz w kapsułkach i saszetkach. Największym światowym producentem kawy pozostaje międzynarodowy koncern Nestle, który ma siedzibę w Vevey w Szwajcarii.

D.E Master Blenders, który powstał w 1753 roku, jest obecnie własnością niemieckiej rodziny miliarderów Reimann. Poza markami kawy Senseo i Douwe, sprzedaje także herbatę Pickwick oraz słodzik Natreen. Mondelez natomiast jest właścicielem takich marek jak: Jacobs, Carte Noire, Gevalia i Tassimo, które teraz staną się własnością nowego koncernu.